lt
2018-05-15 į sąrašą

24 valandos betoniniame Kaune su CELSIUS 273

Gegužės 19-ąją vienoje jaukiausių Kauno galerijų „Nyčės ūsai“ atidaroma Kauno įkvėptos ir Kaune sukurtos juvelyrikos paroda „The Concrete City | Kaunas“.

Gegužės 19-ąją vienoje jaukiausių Kauno galerijų „Nyčės ūsai“ atidaroma Kauno įkvėptos ir Kaune sukurtos juvelyrikos paroda „The Concrete City | Kaunas“. Daugiau apie naująją kolekciją ir meilę Kaunui šnekučiuojamės su išskirtinius betoninius papuošalus po ženklu CELSIUS 273 (pavadinime užkoduota minusinė temperatūra, kurią pasiekus išnyksta bet kokia gyvybės forma)  kuriančia Gerda Liudvinavičiūte. Beje, jos draugystė su „Nyčės ūsais“ užsimezgė jau anksčiau ir yra paremta kai kuo daugiau ir tikriau, nei išskaičiavimu: „Paprastai renkuosi vietas, kuriose gera būti, man svarbus ryšys su žmonėmis, kurie savo erdvėse dalinasi CELSIUS 273 idėja“.

32532349 766509863737088 6062310853284200448 n

Gerda Liudvinavičiūtė. Asmeninio archyvo nuotr.

Gerda, parodos aprašyme teko skaityti, kad naująją papuošalų iš betono kolekciją įkvėpė modernistinė Kauno architektūra. Įdomu, kas lėmė tokį pasirinkimą? Asmeninis santykis su pastatais, jų tūriai, detalės?

Ši CELSIUS 273 kolekcija sukurta kartu su architekte Ligita Ažukaite-Lileike. Pasirinkome septynis skirtingus Kauno tarpukario objektus, kurie inspiravo. Visi pastatai buvo įtraukti procese – stebint, piešiant eskizus bei reflektuojant apie tai, ką reiškia vienas ar kitas pastatas Kaunui ir mums.

Visi šie objektai vienaip ar kitaip jau garsina Kauną, tačiau mums buvo svarbu pažvelgti į architektūrą kitu kampu – kiek ji geba būti aktuali ne tik kaip paveldas, bet ir kaip šiandieninis, modernus meno kūrinys. Savo kolekcija klausiame, ką modernizmo sąvoka reiškia šiandien ir kaip kito suvokimas apie miestą. Kiekvienam iš mūsų miestas yra vis kitoks. Žmogus, reflektuodamas savo patirtimi, geba suvokti tuos pačius dalykus skirtingai.

1 3

Taip pat vis dažniau girdime sąvokas „skandinaviškas dizainas“, „šiaurietiška estetika“, tačiau išties neretai dėl tam tikrų skirtingų priežasčių daugelis kūrėjų stengiasi pritraukti savo kūrybą prie vieno ar kito šablono.

Kolekcijos tikslas buvo išvengti bet kokių sąsajų su taip daugelio mylimu minimalizmu ir pristatyti juvelyriką, alsuojančia tautiškumo simboliais, kurie, kaip žinia, Europoje jau buvo pripažinti tarpukariu. Esame šalis, kuri viena iš nedaugelio gali didžiuotis ypatingai šiandieniniame dizaino kontekste aktualiais istoriniais simboliais – geometrinėmis formomis, simetrija bei santūriomis dekoracijomis. Visgi neretai tai pamirštame siekdami būti didesniais, panašesniais į kitus. Mano asmenine nuomone, tai tarytum mažojo brolio sindromas, bijo parodyti tai, ką turi gražiausia, bijo likti nesuprastas, sindromas.

196

Kelinta jau tai CELSIUS 273 kolekcija? Kas įkvėpė ankstesnes?

Kitaip nei daugelis mados ženklų kūrėjų, nesistengiu kiekvieną sezoną pristatyti naujos kolekcijos. Kūrybai labai svarbus įkvėpimas, kuris aplanko netikėtu metu ir netikėtose vietose. Iki šiol pildžiau pirmąją papuošalų kolekciją vis naujais modeliais, Viską, ką gyvenime darau, bandau išjausti. „The Concrete City | Kaunas“ tiesiog subrendo. Iš meilės miestui, iš meilės tam, ką darau. Taigi tai tai antra kolekcija, kuri išties kitokia, nešanti gilesnę žinutę, nei tik dizainas.

197

Žmogus turi 24 valandas Kaune. Ką jis privalo nuveikti ir pamatyti?!

Kaunas pilnas kultūros! Tai labai priklauso nuo keliautojo. Kokį miestą jis pažįsta, kokio ieško ir kokį nori pamatyti. Kaunas geba būti skirtingas. Tai vienas tų miestų, kurį reikia pajusti.

Turime nuostabią „Kiemo galeriją“, kuri vis dar nustebina tiek kauniečius, tiek ir miesto svečius. Taip pat negaliu atsispirti M. Žilinsko dailės galerijos estetikai. Nuo architektūrinio sprendimo iki parodų – ten visada verta užsukti.

Nuostabus potyris yra tiesiog sėdėti ant Soboro laiptų vakarėjant, kai leidžiasi saulė ir Laisvės alėja ištuštėja.

Taip pat visada smagu pasivaikščioti Nemuno krantine, nuo Karaliaus Mindaugo prospekto iki senamiesčio, stebint bokštus horizonte.

198

Dar aplankyčiau Žaliakalnyje esantį Pelėdų kalną, o vėliau leisčiausi link senamiesčio, pakeliui užsukčiau į šv. Mikalojaus bažnyčią.

Žinoma, ir Galaunių namai Žaliakalnyje, kuriuose, rodos, tarpukario Kaunas atgyja.

Kai kurie pastatai, kūrę miesto magiją, neišlikę, tačiau jų istorijos žavi tikrai ne mažiau – pavyzdžiui architekto Felikso Vizbaro namas, kuris turėjęs apjuosti Kauną savotiška architektūrine karūna, kartu su Prisikėlimo bažnyčia, „Saulės“ gimnazija ir kt.

Galiausiai keliaučiau pažinti barų – „Kultūra“, „Movido“, „O kodėl ne?“. Tai vietos, kuriose žmonės susirenka atrasti, įdomios bendruomenės, kuriose gera būti.

Taip pat galerija „Nyčės ūsai“, kurioje visada jautiesi lyg namuose – kvapni kava, menas ir savininkės Elzės istorijos.

Kalbant apie jausmus, nuostabus potyris yra Kauno senamiestis anksti ryte. Turistų mažai, o vietiniai žmonės skuba į darbus, perka kavą ir mėgaujasi bundančio miesto gyvenimu.

Kauno miesto skeptikams nuolat sakau – atvykite, pabūkite čia, o tada – kalbėsime. Dažniausiai žmonės taip ir pamilsta Kauną.

199

-

Visos nuotraukos CELSIUS 273.

Parodą „The Concrete City | Kaunas“ aplankyti ir betoninę Kauno architektūros įkvėptą juvelyriką atrasti galite nuo gegužės 19-osios iki birželio 9-osios. Galeriją „Nyčės ūsai“ rasite Pilies g. 1 (Įėjimas iš M. Valančiaus g.).

Jei esate ir būsite toli nuo Kauno, CELSIUS 273 papuošalų galite įsigyti prekės ženklo svetainėje ar butikuose kituose miestuose. 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis