lt
2018-09-24 į sąrašą

Fotografė Neringa Rekašiūtė: „Kaune taip lengva būti!“

Su Kaune dažnai viešinčia menininke kalbamės apie jos mėgstamus maršrutus, renginius ir gardų maistą.

Kauno kultūros renginiuose neretai galima sutikti šiuo metu Visagine gyvenančią iš pajūrio kilusią fotografę, įvairių socialinių projektų autorę Neringą Rekašiūtę. Beje, ir jos fotografijų Kaune galima pamatyti – pavyzdžiui, prieš porą metų Neringos paroda „Islamas Lietuvoje“ aplankė Kauno įvairių tautų kultūrų centrą. Tad neatsitiktinai mūsų pokalbį puošia ne tik fotografės Kaune užfiksuotos romantinės akimirkos, bet ir puikūs vienintelės Lietuvoje mūrinės mečetės kadrai. Taigi, dėmesio, atominės Neringos Rekašiūtės įžvalgos ir rekomendacijos.

Kotrynai2

Toks spalvotas būna fotografės ruduo Kaune! Neringos Rekašiūtės nuotr.

Neringa, ar buvo vienas kritinis momentas, kuomet pasikeitė tavo požiūris į Kauną?

Taip, buvo – tai 2008 ar 2009 metų festivalis „Kaunas Jazz“. Tuo metu jau mokiausi Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute ir labai susidraugavau su kurso drauge Ieva Zakarevičiūte, kilusia iš Kauno. Ji ir atvėrė man vartus į neregėtą pasaulį – inteligentišką, aristokratišką, bendruomenišką Kauną, kurio iki tol neteko pamatyti. Tada pasitaikė labai geras pavasariškas oras, daugybė gražaus jaunimo būriavosi prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus. Dienomis klausydavomės džiazo koncertų, o naktį viskas persikeldavo į klubą „Combo“. Atsimenu, kaip mane maloniai stebino tokios aukštos kokybės renginys, garsas, draugiškai nusiteikę žmonės.

Tačiau esminę iniciaciją į Kauno fanklubą man padarė „Kaunas 2022“ ambasadorius ir pavyzdinis kaunietis Artūras Morozovas. Kelių ekskursijų metu jis parodė tokių nuostabių art deco architektūros ansamblių, papasakojo apie eksterjero ir interjero detales, įžymius kauniečius, meno judėjimus. Artūras pažadino manyje didžiulį pasididžiavimą lietuviškumu, kurio tiek daug susikaupę būtent Kaune.

Koks tau Kaunas atrodo kaip fotografei? Ką čia įdomiausia fiksuoti?

Man Kaune labai patinka itin aukštos kokybės gatvės menas. Įvairiausi grafičiai ant sienų, tokie kaip Pypkorius; Morfai darbai – kaip, pavyzdžiui, Sėjėjas. Taip pat visada randu ką įdomaus nufotografuoti Kiemo galerijoje. Tai, ką ten padarė iš emigracijos grįžęs menininkas Vytenis Jakas ir kiti, yra tikrų tikriausias stebuklas.

Labiausiai mane vilioja visi tie Žaliakalnio ir centro butai ir namai, kuriuose gyvena menininkai, gydytojai ir kiti intelektualai. Esu buvusi keliuose ir ten viskas kaip muziejuje, tiesiog pulsuoja istorija. Norėtųsi sudokumentuoti tokius žmones ir jų namus.

Kotrynai4

Kotrynai3

Meilė Kaune. Neringos Rekašiūtės nuotr.

Kokius Kauno fotografus vertini? Parekomenduok mėgstamiausius!

Tai – Romualdas Požerskis, Aleksandras Macijauskas, Artūras Morozovas, Dainius Ščiuka, Svetlana Batura.

Kuo tau Kaunas artimiausias – žmonėmis, architektūra, gamta? Apie ką visuomet pirmiausiai pagalvoji išgirdusi žodį „Kaunas“?

Apie skanų maistą! Bet tikrai, Kaune yra labai daug gerų vietų pavalgyti: „Mokša“, „Ridikas“, „Uoksas“, „Višta Puode“ ir daugybė kitų. Atvažiavusi į Kauną žinau, kad mano skrandis bus labai laimingas. Tokio nuoširdaus, kokybiško maisto labai pasigendu Vilniuje, kuriame restoranai neretai koncentruojasi į išmonę, bet ne į virtuvės gardumą.

Žinoma, Kaunas labai išskirtinis ir kitais elementais – art deco architektūra, dviejų upių santaka ir itin patriotiškais žmonėmis.

Vilnius – sostinė, intensyvių darbų ir daugelio renginių miestas. Pajūris, Druskininkai – kurortai, ramybės oazės. O kas šiame vaidmenų žaidime, tavo manymu, yra Kaunas?

Kaunas turi labai stiprią bendruomenę. Kuomet čia organizuojamos parodos, koncertai, lengva įžvelgti, kad žmonės juos vertina, nėra išlepę ir atsainūs.

Kaunas – patogus miestas gyvenimui ir kūrybai. Jame taip lengva būti! Atrodo, kad šiuo metu jis išgyvena aukso amžių– labai drąsiai įgyvendinamos įvairios iniciatyvos, nuostabius dalykus kuria „Kaunas 2022“ komanda, taip pat noriu paminėti žurnalą „Kaunas pilnas kultūros“, kuriame tiek gerų tekstų!

NR

Ruduo Ramybės parke ir plačiai atvertos Vytauto Didžiojo mečetės durys. Neringos Rekašiūtės nuotr.

Pasidalink savo mėgstamiausių vietelių Kaune, kuriose įdomu lankytis, į kurias gera grįžti, sąrašu.

„Vingiu Dubingiu“ – vieta numeris vienas susitikimams, geriems gėrimams ir vakarietiškai atmosferai. Esu didelė savininko Tomo kuriamos baro filosofijos fanė.

„Ridikas“ – Kauno geležinkelio stotyje esanti veganiška kavinukė. „Moksha“ – indiško maisto restoranėlis.

„Spurginė“– ten tokia egzotiška laiko kapsulė, o spurgų skonis – legenda!

„Domus Pacis“ – pranciškonų globojami svečių namai Rotušės aikštėje. Ten kartas nuo karto apsistoju.
„Metropolis“ – viešbutis, kuriame tarpukario dvasia sunkiasi iš aplinkos. Vien jau praeiti tomis stiklinėmis, besisukančiomis durimis ir patekti į holą – įvykis vaizduotei.

Kauno fotografijos galerija – labai teisingi žmonės daro labai teisingus fotografinius pasirinkimus ekspozicijoms.
Kiemo galerija – apie ją jau užsiminiau, tai yra tikras stebuklas!
 ir dar kavinė „Kultūra”.

13179037 10154178117708781 3778397925130533478 nPrie Vytenio Jako nupiešto rožinio dramblio Neringą „nupyškino“ Artūras Morozovas.

Gal yra ir renginių, festivalių kuriuos drąsiai rekomenduotum kitiems?

Žinoma, tai – fotomeno festivalis „Kaunas Photo“ ir džiazo festivalis „Kaunas Jazz“, gatvės meno festivalis „Nykoka“ (šiuo metu festivalis apmąstymų stadijoje, konkretūs darbai nevyksta, bet palikimą galima apžiūrėti bet kuriuo metų laiku visame mieste – kad ir pasitelkus žemėlapį „Sienografo užrašai“,  – red. past.).

Neringa, tu, gyvenusi Londone, Vilniuje, dabar juk džiaugiesi būtimi Visagine! Kokiais savo projektais naujuose namuose labiausiai džiaugiesi? Ką Visagine būtina aplankyti, jei ten turi tik vieną valandą?

Labai didžiuojuosi, kad pas mane čia būriais važiuoja fotografuotis žmonės – tokiu būdu turiu galimybę jiems parodyti ir patį Visaginą. Taip pat ypač džiaugiuosi savo fotografiniu ciklu „Atominė Tapatybė“ bei Visagine surengta patyrimine paroda, į kurią suvažiavo žmonės iš visos Lietuvos.

Visagine būtina aplankyti atominės elektrinės simuliatorių, suvalgyti atominių eklerų, apsilankyti penkių aukštų meno rezidencijoje „Taškas“, išgerti kavos prie ežero esančioje kavinėje „Creme Café“, pasimokyti irkluoti pas pasaulio ir olimpinius čempionus.

-

Daugiau Neringos Rekašiūtės fotografijų rasite feisbuke.

„Kaunas IN“ inf.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis