lt
2024-01-26 į sąrašą

2024-ieji Kaune: progos, vertos susitikimo

Įsibėgėjant 2024-iesiems dalinamės įdomiausių renginių Kaune planu ir tikimės susitikti mūsų mieste ne kartą ir ne du.

Vos spėjome apsidairyti, ir jau mojame sudie sausiui, padovanojusiam Kaunui Europos dailiojo čiuožimo čempionatą ir atnaujintos Ąžuolyno bibliotekos atidarymą, taip pat – daug puikių asmenukių sniege. Įsibėgėjant 2024-iesiems dalinamės įdomiausių renginių Kaune planu ir tikimės susitikti mūsų mieste ne kartą ir ne du.

Vasarį tradiciškai švęsime meilę Lietuvai – kalendorius tam itin palankus. Tiesa, šiemet Nepriklausomybės dienos, o gal ir Šv. Valentino proga, mieste vieši tarptautinį pripažinimą pelniusi šiuolaikinė opera „Saulė ir jūra“. Jos kūrėjos – visos kaunietės, tad tikrai pagaliau! Bilietų į pasirodymus BLC verslo centre dar yra…

01 Rugiles Bazdziukaites Vaivos Grainytes Linos Lapelytes opera performansas Saule ir jura Vilniaus taksi parke 2024. Evgenijos Levin nuotr

Evgenijos Levin nuotr.

 

Kovą planuose – daug gero kino su festivaliu „Kino pavasaris“, netikėti tarptautinės laimės dienos akcentai, ir, žinoma, Kovo 11-oji. Tai puiki proga apsilankyti tokiose kiekvienam lietuviui brangiose vietose kaip Vytauto Didžiojo karo muziejus, šalia jo liepsnojanti amžinoji ugnis ir mūsų tautos kūrėjų biustų kupinas sodelis.

kovo11 savivaldybes

Kauno m. savivaldybės archyvo nuotr.

 

Balandis Kaune – džiazo mėnuo, ir taip jau ketvirtą dešimtmetį. Tiesa, vienas svarbiausių šalyje šio žanro renginių, festivalis „Kaunas Jazz“, jau seniai nebeišsitenka keletoje dienų ir viename mieste. Jau paskelbti koncertai net gruodį! Su laukiamiausiais atlikėjais susipažinti ir bilietus į jų pasirodymus įsigyti galite kad ir šią akimirką.

jono danieleviciaus jazz

Jono Danielevičiaus nuotr.

 

Sutapimas ar ne, bet gegužę, kai oficialiai minimas mūsų mylimiausio miesto gimtadienis (šiemet ūšime gegužės 24–26 dienomis!), suplanuota ir daug kitų priežasčių aplankyti Kauną ar tiesiog pamilti jį iš naujo. Per patį gimtadienį ne tik Kiemų šventė, bet ir „Švęskime upę“ kvies kauniečius ir miesto svečius paminėti progą kitaip. Ši iniciatyva kvies švęsti gyvenimą pažvelgiant į savo miestą iš Nemuno ir Neries perspektyvų.

Dar gegužę – Poezijos pavasaris, Europos muziejų naktis, Dizaino savaitės renginiai, Putvinskio gatvės diena, naktinis krepšinio turnyras, Vytauto Didžiojo universiteto inicijuota Kauno literatūros savaitė. Taip pat – ir kasmet primenančios, kodėl svarbu puoselėti laisvę, Kalantinės. 

kiemu svente

G. Jovaišos nuotr.

 

Sulig vasaros pradžia – ir vieno laukiamiausių klasikinės muzikos įvykių, Pažaislio muzikos festivalio, startas. Ši iniciatyva išskirtiniais Lietuvos ir pasaulio talentų koncertais Pažaislio vienuolyne ir kitose ypatingose vietose džiugins visą vasarą. Teatro mėgėjams – jauniesiems dedikuotas, bet įvairaus amžiaus smalsuoliams įdomus interaktyvus festivalis „Nerk į teatrą“, kurį organizuoja sezoną baigiantis Nacionalinis Kauno dramos teatras. Na, o birželio pabaigoje – šimtmečio Dainų šventė! Ji bus atidaryta Kaune, kur 1924 m. ir gimė ši tautinė tradicija. Jubiliejinė Dainų diena Kaune „Miškais kalnai žaliuoja“ – birželio 29 d.

jono danieleviciaus pazaislis

Jono Danielevičiaus nuotr.

 

Kvapų naktis, ištinkanti VDU Kauno botanikos sodą kiekvieną liepą – gamtos mylėtojų iš visos Lietuvos pamėgta šiuolaikinė Kauno tradicija. Vasaroti mieste kvies ir Pažaislio muzikos festivalio renginiai bei įvairios kultūrinės terasos miesto centre, į Kauną prikviesiančios įvairių muzikantų ir kitų scenos veikėjų. Žinoma, triukšmingiausias įvykis – elektroninės muzikos festivalis „Audra“, jau spėjęs tapti ne vieno tūkstančio Europos reiverių mėgstamiausiu. Na, o Valstybės dieną Tautišką giesmę giedosime susirinkę prie Kauno pilies, kur, kaip ir kasmet, vyks nuostabią balsų ir muzikos dermę dovanosiantis festivalis „Operetė Kauno pilyje“. Rugpjūčio akcentas, paliksiantis neišdildomų įspūdžių kiekvienam – jau penktasis tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“, Kaune ir Kauno rajone vyksiantis rugpjūčio 5-11 d.


Rugpjūčiui, o ir vasarai baigiantis į visus 11 Kauno mikrorajonų sugrįš gyventojų pamiltas ciklas „Kultūra į kiemus“. Autorinis kinas, šiuolaikinis cirkas, koncertai, parodos, šokis – viskas, ką esame įpratę lankyti miesto centre, galerijose ir salėse, ateina į kauniečių kiemus. Kauno menininkų namai skelbs atvirą kvietimą susidomėjusiems šia galimybe, tad sekite naujienas.

 

plepio contempo c

M. Plepio nuotr.

 

Rugsėjis – ne tik naujieji mokslo metai, bet ir naujas kultūros sezonas. Jau tradiciškai jo pradžią žymės Kauno menininkų namų organizuojama Kauno kultūros mugė, kur įvairių iniciatyvų ir organizacijų atstovai atskleis savo sezono planus, o menininkai rengs pasirodymys. Taip pat rudens pradžią varpų garsais žymės Kauno kariliono festivalis ir Kauno miesto kamerinio teatro organizuojamas „Išeities taškas“, kurio metu sužinosite, kas teatre aktualu bus po poros metų. Pasaulinę turizmo dieną kaunstiškai pamineti kviesime mes, „Kaunas IN“. Na, o ryškiausias rugsėjo akcentas – „Fluxus festivalis“ ir jo metu vykstantis kopimas į Parodos kalną. Jau galite pradėti konstruoti kostiumus!

plepio kariljonas

M. Plepio nuotr.

jovaisos fluxus

G. Jovaišos nuotr.

 

Mėnesių sandūrą pažymėjus įdomiausias trupes iš viso pasaulio sukviečiančiam šiuolaikinio šokio festivaliui „Aura“, spalį Kaunas taps susitikimo vieta visiems besidomintiems fotografija ir medijų menu. Planuojamas jau antrasis šių sričių festivalis, kuris taip ir vadinasi – Tarptautinis fotografijos ir medijų meno festivalis. Garsios Kauno fotomenininkės Svetlanos Baturos organizuojamas renginys pernai kvietė tyrinėti dirbtinio intelekto ir fotografijos bei fotografų santykį, o kas laukia šiemet, dar sužinosime.

Taip pat šį mėnesį Kaune, kaip ir kitur Lietuvoje, vyks dokumentinio kino festivalio „Nepatogus kinas“ seansai. Taip pat ypač laukiamas „Kaunas 2022“ metu pradėto Istorijų festivalio, kviečiančio į intymias akistatas su savo miestu, sugrįžimas. Šiemet festivalį organizuoja Kauno miesto muziejus. Tikimės, kad rudenį sugrįš ir pernai debiutavęs „Kaunas Blues“ – koncertai stoties rajono kavinėse buvo kažkas tokio, kaip ir vakarai Kauno sporto halėje…

01 Istoriju festivalis Andriaus Aleksandraviciaus nuotr. scaled

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Lapkričio tamsą skaidrinsime kino salėse – sugrįš Europos šalių kino forumas „Scanorama“, ir vėl stebinsiantis kūrėjų fantazija ir gelme. Taip pat kultūros gurmanų planuose – šiuolaikinės muzikos festivalio „Iš arti“ koncertai. Gal jie sutaps su Lietuvos gastronomijos savaite?.. Dar viena slapta detalė – „vėlyvą rudenį“ Giacomo Puccini operos „Bohema“ premjerą pristatys Kauno valstybinis muzikinis teatras. Režisierė – Anželika Cholina. Jau lūkuriuojame bilietų…

Visgi jei šiemet į Kauną galėsite užsukti tik gruodį, žinoma, pradėkite nuo Rotušės aikštės. Čia tviskės pagrindinė miesto Kalėdų eglė, o pačioje Rotušėje jau veiks Kauno miesto muziejus. Be daugybės puikių šventinių koncertų, dovanų mugių bei kitų pramogų, Kaune vyksta ir keletas ypatingų renginių. Pavyzdžiui, tarpukarį siekiantis Moterų kūrybos vakaras, kuomet Maironio lietuvių literatūros muziejuje savo eiles skaito daug įvairių kartų literačių. Taip pat – mėnesio pradžioje švenčiama miesto globėjo Šv. Mikalojaus diena. Taip, jis – ir Kalėdų senelio prototipas!

Detalaus kiekvienos savaitės renginių maršruto ieškokite kalendoriuje kultura.kaunas.lt ar kultūros naujienų portale kaunaspilnas.lt. Idėjų visam mėnesiui rasite nemokamame žurnale „Kaunas pilnas kultūros“. Žinoma, aktualiausias naujienas ir asmenines rekomendacijas išgirsite užsukę į „Kaunas IN“ turizmo informacijos centrą Laisvės al. 36.

 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis