lt
2021-05-19 į sąrašą

Architektūrinių pasivaikščiojimų „Ekskursas“ naujas sezonas: akiratyje socialistinis modernizmas

„Ekskursas“ – tai trumpos, bet tikslios 45 minučių ekskursijos, paruoštos gidų entuziastų, remiantis mokslininkų architektūrologų informacija, leidžiančios užeiti į tokių pastatų vidų, kur paprastai nepakliūsi.

Visuomeninė iniciatyva „Ekskursas“ pristato gyvai vyksiančių nemokamų ekskursijų apie socialistinio modernizmo architektūrą Kaune ciklą. Devyni įspūdingiausi pastatai bus pristatyti tris sekmadienius – birželio 6, 13 ir 20 dienomis – vyksiančių pasivaikščiojimų metu.

Šįkart „Ekskursas“ kviečia atkreipti dėmesį į pastatus, kuriuos gana lengvai atpažįstame, bet ar gerai žinome, kokiomis aplinkybėmis jie atsirado? Tai kūriniai, pastatyti Lietuvos Sovietų Socialistinės Respublikos laikotarpiu – itin ryškių ir konfliktiškų įvykių metu. Kaip architektai ir architektės sukūrė šiuos užmojais stebinančius pastatus, vyraujant dažnu atveju ribotai – planinei ekonomikai? 

Socializmas ir modernizmas jungiasi naujausiame ciklo pavadinime „Soc / Modern / izmas“, todėl ekskursijų metu bus ieškoma, kokios architektūrinės ar statybos kultūros idėjos buvo perimtos iš tarpukario modernizmo, o kokie atradimai buvo padaryti verčiant aplinkybėms.

„Ekskurso“ komandos atrinkti pastatai yra dvilypiai: vieni gerai pažįstami, kaip savi marškiniai, bet oficialiai nepripažįstami paveldu. Pavyzdžiui, šiandien riedučių triukus Vienybės aikštėje stebintis spindintis daugiaaukštis – buvęs Pramoninio projektavimo institutas – paskutinį kartą prieš rekonstrukciją buvo aplankytas būtent „Ekskurso“ gidų ir lankytojų, 2016 metais. „Todėl kviečiame pamatyti  „Soc / Modern / izmo“ ekskursijų ciklo pastatus: nežinia, kiek ilgai matysime juos tokius, kaip šiandien“, – ragina organizatoriai.

Ekskursas socmodernismas plakatas Valentina Cerniauskaite

Ciklo plakatą ir vizualinį įvaizdį sukūrė Valentina Černiauskaitė

„Ekskurso“ komanda pabrėžia, kad iniciatyvos interesas nėra vien tik aptikto autentiško betono detalės šlovinimas. Kaip apibendrina architektūrologas Vaidas Petrulis monografijoje „Paveldas kaip konfliktas: metodologinės Lietuvos XX a. architektūrinio palikimo vertinimo prielaidos“, „Tad autentiškumas šiame paveldosaugos segmente kai kuriais atvejais galėtų būti suvokimas ne tik kaip materialaus pavidalo saugojimas, bet kaip idėjos, suformavusios šį objektą (arba, kitaip tariant, kultūrinės nuorodos), raida.“ Taigi kiekviena šio ciklo ekskursija yra tam tikros prasmės kūrimas apie pastatą, paveldo, pačia bendriausia reikšme, patyrimas.   

„Ekskursas“ – tai trumpos, bet tikslios 45 minučių ekskursijos, paruoštos gidų entuziastų, remiantis mokslininkų architektūrologų informacija, leidžiančios užeiti į tokių pastatų vidų, kur paprastai nepakliūsi, arba, šiuo atveju – galbūt nesugalvosi užeiti. 

„Ekskursas“ yra oficialus Kauno Europos kultūros sostinės „Kaunas 2022“ partneris ir yra dalinai finansuojamas programos „Modernizmas ateičiai“. Ekskursijų festivalis rengiamas kartu su Architektūros ir urbanistikos centru AUTC. 

Visos ekskursijos yra nemokamos, tačiau reikalinga atsižvelgti į renginio dieną galiojančius Vyriausybės apribojimus būriuotis ir vykdyti registraciją internetu www.ekskursas.lt

„Ekskurso“ inf.
A. Aleksandravičiaus nuotr. - Vienybės aikštės fragmentas

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis