Pažangiausi keliautojai jau seniai savo pasiekimų nebevertina aplankytų turistinių objektų skaičiumi. Kilometrai pėsčiomis ar dviračiais, valandos, praleistos mokantis amatų ir gilinantis į tradicijas, kulinariniai potyriai, alsavimas menu ir vietos dvasios paieškos – tai lėtojo turizmo komponentai, kuriuos galite pritaikyti bet kurioje pasaulio vietoje. Kaune – taip pat! Ar šią vasarą esate pasirengę sąmoningam keliavimui, kuris padės atrasti naujų pojūčių?
Jei jau dienos – laisvos, kam lakstyti it akis išdegus? Daug maloniau apsistoti vienoje vietoje ne nakčiai, o bent keturioms, o geriausia – savaitei. Jau po poros dienų atpažinsite vietovės ritmą, imsite sveikintis su aplinkiniais gyventojais, gal net perimsite jų įpročius. Netoli esančios parduotuvėlės, rajono turgus, kavinės, užkandinės – daug autentiškiau, nei dar vienas instagraminis baras, kuriame viskas vyksta konvejeriu.
Susigyvenimas su vieta – tai ir daugiau laiko parodoms bei muziejams. Žinoma, galite penkis apibėgti per nemokamą sekmadienį, bet ar ką prisiminsite? Verčiau pabandykite tris valandas praleisti Čiurlionio galerijoje – tai tikrai jus pakeis į gera. Kelionę į lėtą ir tuo nuostabią praeitį garantuoja vizitas Art Deco ar Amsterdamo mokyklos muziejuose bei visoje virtinėje rašytojų ir menininkų namų, virtusių memorialiniais muziejais.
Per atostogas turi likti laiko koncertams ar net kino seansams. Išties, ar esate atostogų metu buvę kine? Istorinė „Romuva“ ir jos europietiškai arthouse’inis repertuaras (bei ką tik pastate įsikūręs burbulų baras) – jūsų paslaugoms. Kino teatras turi ir savo vasaros ambasadą viename Laisvės alėjos kiemų, kur kino filmai rodomi sutemus. Jis taip ir vadinasi – „Teatro kiemas“ (Kęstučio g. 62). Jei į Kauną atlėktumėte tik pusdieniui, niekuomet to nesužinotumėte, tiesa? Be to, užsibuvus pas mus ilgiau tikrai pataikysite ir į Pažaislio muzikos festivalio, kuris vyksta jau trečias mėnuo, koncertą.
Apie miško maudynes pastaruosius keletą metų kalbama vis dažniau – ypač per pandemiją žmonės suprato gamtos naudą ir privalumus. Tiesa, maudymosi kostiumėlio jums neprireiks – šios maudynės vyksta be vandens, o „vonia“ yra visa jus supanti žaluma. Per šią meditaciją primenančią praktiką miške ar parke suaktyvinami pojūčiai, mintys ir dėmesys nukreipiami į dabartinę akimirką. Galite paeksperimentuoti patys, o galite ir kreiptis į miško maudynių gidą. Juk būtent Kaune, Lietuvos sveikatos mokslų universitete, galima tai studijuoti.
Žinoma, niekas dar neuždraudė tiesiog pasivaikščioti gamtoje. Kaunas tam ypač tinkamas miestas, nes parkų ir miesto miškų čia daugiau nei tuzinas. Senasis Ąžuolynas įkvepia savo ramybe, o Panemunės šile taip ir norisi giliau alsuoti ir pagaliau sulėtinti tą miestiečio žingsnį.
Greitas meistas – greitiems keliautojams, o mes juk ne tokie. Gal, prisipirkę sodo gėrybių ūkininkų turgelyje, patys ką nors pasičečkavosite? Jei atostogos – ir nuo medinės lentelės, tuomet kviečiame paklaidžioti Kauno gastronomijos žemėlapyje.
Na, ką čia slėpti – mes tikrai labai didžiuojamės, kad net penki Kauno restoranai įtraukti į tarptautinį „Michelin“ gidą. Taip, pietūs ar vakarienė čia bus ilgi, patiekalai – ruošti iš aukščiausios rūšies, dažnai čia pat užaugintų ingredientų, todėl tokie nepamirštami ir nuostabūs. Tikrai atsiras laiko ir giliems pokalbiams! Gide jau ne vienerius metus puikiai vietos gurmanų ir miesto svečių vertinami miesto centre veikiantys „Dia“, „Arrivèe“, „Nüman“ ir „Uoksas“ bei barokiniame Pažaislio vienuolyne įsikūręs „Monte Pacis“.
Dar vienas būdas atrasti Kauno skonį – jo gurkštelėti. Mūsų mieste įsikūrę net keli madingojo kombucha gėrimo gamintojai – tai „Acala“, ir „Tealure“. Galite ne tik prigriebti lauktuvėms, bet ir susiorganizuoti lėtą degustaciją. Apsilankyti savo darykloje, iš anksto susitarus, smalsuolius kviečia apyniuotų gėrimų gamintojai „Genys“, įsikūrę Šančiuose. Įgudusius keliautojus gali sudominti ir istorinio „Stumbro“ muziejus, esantis fabrike pačiame miesto centre, prie Ramybės parko.
Kaunietiška įdomybė – privačiame name Aleksote veikiantis malūnas. Jo įkūrėjo anūkė prieš porą metų atidarė kavinaitę miesto centre. Pravėrus mėlynas „Bundu“ duris akys apraibsta nuo bandelių grožio, o skrandis padiktuoja, kad metas prisėsti.
Autentikos mėgėjai tiesiog privalo skirti laiko pietums veganams draugiškoje „Vilties“ vaistinės arbatinėje prie buvusio Kauno centrinio pašto – grikių ir burokėlių kotletukai čia pakylėja į devintą dangų, ir taip jau beveik tris dešimtmečius.
Žvejyba mieste – ypatingas sporto ir meditacijos derinys, kuriam prireiks nuodugnaus pasiruošimo. Neišpešite patarimų iš užkietėjusių Kauno žvejų, nutūpusių Nemuno ir Neries pakrantes, bet, atidžiai juos stebėdami, tikrai galite šio to išmokti. Žvejoti, aišku, galima ir Kauno mariose. Pasidomėkite visais reikiamais leidiniais, o parduotuvių tam, ko gali prireikti – pilnas Kaunas.
Jei valas jums ne prie širdies, gal lėtų atostogų Kaune proga stversitės irklo? Plaukimas baidare ar SUP’u vakarėjant žemyn link Santakos… Nelabai ką gražesnio šiuo metu galime ir sugalvoti! Lampėdžio ežeras irgi mylimas irkluotojų, o linkę patikėti vairą kapitonui renkasi Kauno marias. Pasiplaukioti čia verta ir ypatinga proga, ir be jos.
Kaune, kuris skaičiuoja jau beveik 700 metų istoriją, gausu ir dvasinių lobių, atveriančių slapčiausias miesto ir žmogaus sielos kerteles. Tai lėmė, kad Kaunas – piligriminių kelionių stotelė, Lietuvos šiaurę ir pietus jungiančio, į didįjį kelią įsijungiančio „Camino Lituano“ dalis. Ar žinojote, kad piligrimas (peregrinus) lotyniškai reiškia keliautoją? Kelionės leidžia naujai atrasti kitus žmones ir net patį save! Keliaudami per Kauno šventoves, atrasite, kas slypi už didingų pastatų durų ir spalvingų vitražų.
Pavyzdžiui, ar esate girdėję, kad Kauno seserų benediktinių vienuolynas saugo ne tik gotikinės architektūros paslaptis, bet ir garsiojo tarpukario Kauno dailininko-scenografo Liudo Truikio drobes su dvylika stilizuotos bizantinės manieros apaštalų? Ilgus metus drobės „slėpėsi“ Šv. Mikalojaus bažnyčios palėpėje. Daugiau apie šį lobį sužinosite specialioje ekskursijoje, kurią užsisakyti galite pas mus.
Sustoti ir apsvarstyti tolimesnius žingsnius jums padės Kauno centre ir senamiestyje ant grindinio esančios bronzinės kriauklės. Tai simboliniai į piligrimines keliones Santjago de Kompostelos katedros link kreipiantys ženklai. Jie įrengti padedant „Kauno akcentų“ programai.
Su gera knyga neprailgs bet kokia kelionė. O jei jūsiškė jau suskaityta, tas kelias dienas Kaune skaitytojo alkį nuraminti padės bibliotekos ar knygynai. Mes ypač mėgstame naujai suremontuotą Ąžuolyno biblioteką, apsuptą parko – o ir pačiame pastate yra įrengta žalioji oazė, net masažinės kėdės. Jaukių kampelių skaitymui siūlo ir Kauno Vinco Kudirkos biblioteka, esanti prie fontano Laisvės alėjoje. Ši biblioteka vasarą kviečia į skaityklas Santarvės, Dainavos, Kalniečių parkuose – gal netoli vieno jų kaip tik ir apsistosite lėtų atostogų Kaune metu?
Mėgstantiems knygas ne skolintis, o turėti patiks nepriklausomas knygynėlis „Kolibris“, esantis jaukiame mėlyname medinuke netoli Laisvės alėjos. Čia – geri romanai, istorinės knygos, speciali lentyna leidiniams apie Kauną, užsienio literatūra… Vien geri dalykai ir pora kėdžių prisėdus pasidžiaugti pirkiniu. Už sienos yra baras „Vingiu Dubingiu“ ir erdvus jo kiemas – čia irgi draugiška skaitytojams aura. Čia arba jaukiose Kauno kavinėse.
Daugiau lėtų Kauno džiaugsmų atrasite užsukę į „Kaunas IN“ turizmo informacijos centrą. Klauskite visko, kas ateina į galvą – mes juk turime Kauno marias laiko su jumis pabendrauti.