lt
2019-05-07 į sąrašą

Jau veikia Žaliakalnio funikulierius!

Kaunas – vienintelis miestas Lietuvoje, kuriame veikia ši istorinė transporto priemonė.

Po beveik metus trukusios techninės pertraukos ir remonto vėl veikia Žaliakalnio funikulierius, džiuginantis tiek kasdien iš miesto centro viršun grįžtančius kauniečius, tiek unikalių patirčių ieškančius miesto svečius.

Kaunas – vienintelis miestas Lietuvoje, kuriame veikia ši istorinė transporto priemonė. Funikulieriai – tiek pirmasis ir vienas seniausių Europoje, Žaliakalnio, tiek vos jaunesnis Aleksoto – naudojami ir kaip susisiekimo priemonė, ir kaip pramoga bei viešnagės Kaune akcentas.

59825276 10214246056925938 1877957631084068864 n2

Foto: Vikas Vikutauskas

Kaunui sparčiai augant, 1927 m. priimtas sprendimas įrengti funikulierius ir taip supaprastinti susisiekimą su nuo centro nutolusiomis miesto dalimis, buvo svarbus – kartu ir labai savitas – modernėjimo ženklas. Jo atsiradimas paspartino kiek aprimusias statybas Žaliakalnyje. Būtent šioje vietoje keltuvas įrengtas, nes čia buvusiais laiptais į kalną kopdavo mažiausiai žmonių – padaryta išvada, kad čia tai padaryti sudėtingiausia.

Žaliakalnio funikulierius ėmė veikti 1931 m., jo vagonėliuose telpa 36 keleiviai. 2 metrų per sekundę greičiu vagonėlis į kalną iš V. Putvinskio gatvės užkelia per vos daugiau nei pusantros minutės. Beje, planuota, kad funikulierius veiks tik ryte ir vakare, kai žmonės skuba į darbą ir iš jo – ir tik vienas jo vagonėlis buvo keleivinis; antrasis, prikrautas akmenų, veikė kaip svarmuo. Visgi funikulieriaus populiarumas buvo stulbinantis. Ši citata, rasta 1931 m. lapkritį išleistame laikraštyje „Lietuvos aidas“, tai puikiai iliustruoja: „Ir funikulieriui sugedus daugelis žmonių užsimiršę arba nežinodami ateina prie funikulieriaus, o paskui funikulieriaus keliu ropoja į kalną arba leidžiasi pakalnėn“.

Laikinosios sostinės klestėjimo metais į kalną pakilti buvo galima ir vėlai vakare. Apatinėje stotelėje įrengta užuovėja, vėliau – pastatyta iki šiol nepakitusi stoginė. Net planuota įrengti dar daugiau keltuvų – pavyzdžiui, Vytauto kalne, kad daugiau žmonių galėtų patogiai pasiekti S. Dariaus ir S. Girėno stadioną. Visgi 1935 m. įrengtas tik keltuvas į Aleksotą.

Funikulieriaus darbo laikas: I – VII 07:00 – 19:00 val. Bilieto kaina 1,00 Eur.

P.S. Jau netrukus ims veikti ir Aleksoto funikulierius, kuris kauniečius ir miesto svečius kels į iš pagrindų atnaujintą apžvalgos aikštelę.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis