Šiemet artėjant lapkričiui ypatingai jautriai diskutuojama apie tai, kas dera ir nedera, kas lietuviška, o kas – perdėm svetima mūsų kraštui. Mes, įdomiausių vietelių rekomenduotojai kiekvienam, kuris ieško informacijos apie Kauną ir pačius įvauriausius jo veidus, ir toliau vykdome savo misiją. Tad Visų šventųjų dieną, per Vėlines ar Ilges, o ir visų šių švenčių išvakarėse tikrai nepaliksime be patarimo tų, kurie nenori sėdėti namuose. Tad apsirengiam šilčiau, pripildom termosus žolelių arbatos ar moliūginės latės su prieskoniais, į kišenę prisiberiam saldainių, ir eime.
„Tamsusis turizmas“ – taip pavadinome jau šeštadienį prasidedantį ekskursijų ciklą, kurio metu kviečiame kartu narplioti viduramžių Kauno legendas prietarus, kitas senamiesčio paslaptis, ir net patyrinėti, kokiais būdais lietuvių ir kitų sovietų pavergtų tautų gyvenimams kenkė KGB šnipai. Trys ekskursijos, visos tik po kartą – kas drauge? (Daugiau informacijos ir bilietai)
Daugelis žino, kad Petrašiūnų kapinės – tikras muziejus po atviru dangumi, panteonas, kuriame ilsisi iškilūs politikai, menininkai, rašytojai… (čia skaitykite daugiau) Populiarėja šiose kapinėse rengiamos teminės ekskursijos, čia skaitoma poezija.
Visgi Kaune yra ir ne ką mažiau įdomesnės, nors gerokai menkiau žinomos kapinės. Ir net arčiau centro. Tai Eigulių kapinės.
Jos įsteigtos apie 1880 m., daug seniau, nei kaunietiškąja Paryžiaus Père Lachaise kapinių versija vadinamos Petrašiūnų. Ir jei pastarosiose gausu aktorių kapų, tai Eiguliuose yra Lietuvos cirko artistų panteonas. Čia palaidoti Francas Černiauskas, Pranas Gudauskas, Maksimilianas Truci (Massimiliano Truzzi), Konstantinas Feroni, Mykolas Vilenčikas, Antanas Pilkauskas, Jonas Ramanauskas, Vladislava Variakojienė (Stankutė), Jadvyga Ramanauskienė (Stankutė) ir kt., taip pat – palaidotas teatro pirmeivis, pirmojo lietuviško spektaklio „Joninės“ režisierius Juozas Vaičkus.
Kaip tik šį ketvirtadienį ekskursiją po Eigulių kapines, užsukant ir į išskirtinės architektūros Kauno laidojimo namus, rengia „Gražinkime Kauną“. (Daugiau informacijos)
Niekam nelinkime po mirties patekti į pragarą, bet pasiruošti reikia visiems atvejams, tiesa? Tad dabar – tikrai gera proga užsukti pas tapytoją A. Žmuidzinavičių į namus, tiksliau, į legendinį Velnių muziejų. Jis trumpam atvėrė duris po pastato rekonstrukcijos, o netrukus vėl užsidarys ekspozicijos atnaujinimui. Nesakykite, kad neperspėjome…
Nuo spalio 27 d. iki lapkričio 18 d. Maironio lietuvių literatūros muziejuje veikia ypatinga paroda „Šaltas akmens bokštas“, kurioje eksponuojamos Kazio Binkio, Vaižganto, Vydūno ir kitų literatūros pasaulio asmenybių pomirtinės kaukės. Kas tai? Pomirtinė kaukė – iškart po mirties atliktas gipsinis arba vaškinis veido atspaudas. Tai nuo seniausių laikų atliekama procedūra, kai užgesus gyvybei, žymaus žmogaus veido bruožai užfiksuojami pomirtinėje kaukėje. Senovės graikų ir romėnų dailėje įžymių asmenybių pomirtinių kaukių pagrindu buvo kuriami skulptūriniai portretai, biustai. Muziejaus ekspozicijoje apžiūrėsite kaukes, kurias nuėmė žymūs skulptoriai Petras Rimša, Antanas Aleksandravičius, Rapolas Jachimavičius, Petras Vaškys ir kiti. Parodos amžiaus cenzas – N-7.
Vėlinės ir Visų šventųjų diena – ypatingas metas aplankyti Kauno IX forto muziejų, ir prisiminti visus tuos, kuriuos pražudė betiksliai karai. Plačioje, rudenį, rodos, dar padidėjančioje muziejaus teritorijoje – ne viena jautri meno instaliacija, o buvusiose kamerose ir kitose forto patalpose – susimąstyti priverčiančios ekspozicijos.
Tikinčius, kad muzika gydo, antradienį, spalio 31 d., Kauno valstybinė filharmonija kviečia į koncertą „Po tamsos“. „Šiame koncerte skambėsiančia muzika siekiama atskleisti šviesos kilimą, gausmo struktūrą ir tautinį subtilumą. Visi procesai, susiję su skaidrėjančiu garsu, išlieka atminty tarsi švietėjiškos utopijos salos, neleidžiančios nugrimzti į aptamsą unikaliam Europos istorizmui“, – Ukrainos kovai už šviesą Europoje dedikuoto vakaro programą apibūdina viena ryškiausių Lietuvos vargonininkių Jūratė Landsbergytė. Ji Kaune pasirodys su nuolatiniais scenos partneriais – žymiu Vokietijos fleitininku Johannesu Hustedtu ir talentingu jaunosios kartos fleitininku Vytautu Oškiniu.
Lapkričio 1-ąją sutemus tradiciškai Kauno centras virs „Sielų upe“ – nuo Laisvės alėjos fontano iki Šv. Arkangelo Mykolo bažnycios (Soboro) nusidrieks žvakučių upė. Renginio metu taip pat skambės gyva muzika. Organizatoriai, VU KF studentų atstovybė, primena, kad žvakėmis pasirūpins jie, savo neštis nereikia – tiesiog ateiti ir pabūti kartu. (nuoroda)
„NEšventa“ – trumpai, bet aiškiai gyvos, garsios ir trankios muzikos vakarą viename Kauno tvirtovės sandėlių (visai prie pat gerai žinomo P.A.R.A.K.O) pavadino jaunosios Kauno viltys, koncertų organizatoriai „NEfonas“. Jiems Šančiuose vienai nakčiai įsikurti padės Kauno menininkų namai, o ta naktis – spalio 30-oji. Programoje – keturios grupės ir visas kalnas menininkų, tad peno bus ne tik kojoms ir rankoms, bet ir sielai. (Daugiau informacijos ir bilietai)
Spalio 30 d., pirmadienį, 18:30 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinys (Baltų pr. 51), kaip ir kasmet, kviečia vaikus į nuotaikingą Helovyno vakarą, kur tamsoje tarp bibliotekos lentynų slepiasi įdomiausios šiurpios istorijos, galvosūkiai ir iššūkiai. Šį kartą į šventę atkeliauja Knygų monstriukas, kuris pakvies pažinti magišką ir paslaptingą istorijų pasaulį, dalyvauti viktorinoje, žaisti ir šokti. Šventės dalyviai į biblioteką kviečiami atkeliauti pasipuošę savo mėgstamiausio herojaus kostiumu. Renginys, kaip jau supratote, skirtas 6–11 m. amžiaus vaikams. Dalyvavimas nemokamas, reikalinga registracija telefonu (8 37) 23 88 40 arba el. paštu silainiai@kaunas.mvb.lt (registracija vyks iki spalio 30 d. 12 val.).
Mėgstantiems improvizacijų teatrą, o gal niekada tokiame nebuvusiems, antradienį vakarėlį rengia „Impro Kaunas“. „POSH jums paruošė programą, kupiną nerimtos įtampos, kvailų žmogžudysčių, improvizuotų burtų ir netikėtumų. Kai trupė POSH rengia teminį pasirodymų vakarą, galima neabejoti, kad viskas iki smulkmenų bus „posh“. Visų staigmenų neišduosime, bet apie vakarėlį trumpai: Pirmąją vakaro dalį POSH improvizuos scenoje – programa parengta specialiai Helovinui. Antrąją vakaro dalį galėsite improvizuoti scenoje kartu, pasipuošę savo kostiumais arba mūsų paruoštais aksesuarais, ir įkūnyti įvairiausius veikėjus bei personažus. Trečiojoje vakaro dalyje scena pradings, ir mes kartu galėsime žaisti žaidimus, klausytis muzikos tamsoje ir valgyti atsineštas vaišes“, – rašoma kvietime. (Daugiau informacijos ir bilietai)
Ištvermingiausiems šokėjams, kaip ir kasmet, spalio ir lapkričio sandūra numatyta „Prisukamo Abrikoso“ šokių aikštelėje. Antradienį šis elektroninės muzikos vienos nakties festivalis kelsis į nedaug kieno prisimenamą, bet itin įdomų interjerą slepiantį klubą „City Metro“, esantį po viešbučiu „Metropolis“. (Daugiau informacijos ir bilietai)
P.S.
Jei niekur nenorite eiti, tik šiltai sėdėti namuose ir šliurpti arbatą – irgi puiku. Tik prieš nugrimzdami į fotelį būtinai užsukite į Kauno Vinco Kudirkos viešąją biblioteką (Laisvės al. 57) ir drąsiai griebkite sudominusį skaitinį iš STOP juostomis apklijuotos lentynos. Joje – siaubo istorijos, detektyvai ir trileriai. „Kviečiame išsirinkti sau skaitinį šiam tamsiam, rūkų ir krentančių lapų šiugždesio pilnam laikotarpiui“, – ragina biblioteka.