lt
2023-07-20 į sąrašą

Kaune – kaip namuose, arba „like a local“ idėjos atostogoms

Kviečiame išsikrauti lagaminą, atsipalaiduoti ir pabandyti pajausti, kaip iš tiesų gyvena kauniečiai. Ką jie veikia prieš ir po darbo, kaip migruoja mieste ir kuo kvėpuoja?

Galima naują miestą aplėkti vos per porą dienų, susižymėti „varneles“ prie populiariausių objektų, nufotografuoti vieną kitą gatvės meno kūrinį, užsukti į muziejų, išgerti kokteilį… ir namo. Bet ar taip iš tiesų pažinsite vietą ir jos dvasią? Gali būti, kad visi žmonės, kuriuos sutiksite tokios viešnagės metu, taip pat bus Kauno svečiai ar svetingumo sferos darbuotojai. O juk kiekvienas norime daugiau, kitaip, įdomiau. Kaip vietinis. Tad kviečiame išsikrauti lagaminą, atsipalaiduoti ir pabandyti pajausti, kaip iš tiesų gyvena kauniečiai. Ką jie veikia prieš ir po darbo, kaip migruoja mieste ir kuo kvėpuoja?

 

Kauniečiai gamtoje 

 

Kauniečiai mėgsta gamtą, tad laisvalaikį mielai leidžia miesto parkuose ar Kauną ir Kauno rajoną jungiančiuose miškų masyvuose. Santakos parkas – pasikraunantiems energijos stebint upės tėkmę, Ąžuolynas – vertinantiems medžių sukauptą išmintį, Kalniečių, Dainavos ar Draugystės parkai – aktyviam laikui su šeima ir bičiuliais. Į Kleboniškio šilą traukia vertinantys galimybę pabėgioti ar tiesiog pasivaikščioti apsupti žalumos, o Panemunės šilas tinka visais gyvenimo atvejais ir metų laikais! 

 kaunas like a local02

kaunas like a local00

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Žinoma, „vietinės gamtos“ gausu ir kitur mieste. Žaliakalnyje, Šančiuose ir kitose Kauno dalyse, kur daug privačių namų ir vilų, neretas miestietis puoselėja įspūdingus gėlynus, darželius ir sodus. Jei jų neslepia aukštos tvoros, visada smagu pasigėrėti ir pasigrožėti, kas čia taip dailiai žydi. Taigi, pavyzdžiui, modernistinę tarpukario Kauno architektūrą patyrinėti skirti maršrutai vasarą įgauna papildomą gaivų sluoksnį.

 

KaunieČIAI JUDA 

 

Nemuno slėnyje išsidėstęs Kauno centras – ne guminis, tad natūralu, kad tarpukariu miestui tapus Laikinąja sostine jis ėmė augti į plotį, taigi ir aukštyn. Vis daugiau naujakurių apsigyvenant Žaliakalnyje, vystant Lietuvos universiteto miestelio viziją Aleksote, teko spręsti „kalnų problemą“. Taip Kaunas įgavo funikulierių miesto statusą, kuriuo didžiuojasi iki šių dienų. Žinoma, ši susisiekimo priemonė – daugiau pramoga, nei kasdienybė, bet po užimto pusdienio Laisvės alėjoje nieko nėra maloniau, kaip klestelėti ant plataus medinio suolo ir jau po minutėlės gėrėtis Prisikėlimo bazilika. Slapčia svajojame, kad funikulieriai dirbtų iki vėlumos! 

 

880A0641

M. Stasiulionytės nuotr.

 

Kaunas – ir dviračių miestas. Tęsiant naujus dviračių takus, daugėja ir minančių pedalus. Prieš kurį laiką buvęs populiarus dviratininkų judėjimas „Kritinė masė“ kiek aprimo, bet Studentų skvere įsikūrusios dirbtuvės „Ride&Mend“ siekia jį atgaivinti. Čia galite užsukti ir tiesiog pasitarti, kaip patobulinti savo plieninį bičiulį, ar išspręsti seniai kamuojamą problemą. O minti tikrai yra kur, ne tik į darbą ir namo – populiarus takas iki Zapyškio ir atgal, smagu riedėti į Kleboniškio mišką, aplink miestą, tiesiog palei Nemuną ar medžiojant įvairius įdomius objektus mieste. Yra sukurti ir gatvės meno, ir fontanų maršrutai – juos ir kitus rasite svetainėje „Like Bike“

kaunas like a local06

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Turgaus diena 

 

Turgus – visuomet vietinių pilna vieta, nesvarbu, kalbame apie Europą, Pietų Ameriką ar Aziją. Jokia išimtis – ir Kaunas. Šio miesto gyventojai žino, kur pavasarį geriausia pirkti daigus (Šilainių turgavietėje, kur dažnai lankosi ir bulvinių patiekalų mėgėjai), kur ieškoti sendaikčių (žinoma, Aleksote), o kur – gardėsių savo keturkojui draugui (Zanavykų turguje jus pasitiks bronzinė čia lankytis mėgusios senbernarės Bitės skulptūra – jokio atsitiktinumo!). Na, o ką tik iškeptos gardžiausios duonos, šviežio sūrio, prieskoninių žolelių, pamariu dvelkiančios žuvies ir kitų gurmaniškų gėrybių – į Ūkininkų turgelį, šeštadienio rytais veikiantį senamiestyje, gatvės meno piešinio „Senelis išminčius“ pavėsyje. Tik nepramiegokite, nes eilės čia – kasdienybė. 

 kaunas like a local04

kaunas like a local03

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Negalime nepaminėti ir prekybos miestelio „Urmas“, prieš tris dešimtmečius vadinto tiesiog baze arba bazėmis. Tai unikalus ekonomikos istorijos paveldas po atviru dangumi. Žinoma, laukinių 90-ųjų nuotaikos jau „nurenovuotos“, bet atmosfera čia vis tiek nesupainiojama su jokia kita. Vien ko vertas didžiulis prekybos miestelio vizitine kortele, o ir paminklu legendiniam kauniečių verslumui, tapęs pastatas, primenantis tūkstančio tarpukario litų banknotą. Be to, savaitgaliais čia vyksta „Bagažinių turgus“, keletą kartų per metus virstantis tarptautine švente, sutraukiančia įdomybių medžioklius iš aplinkinių šalių. 

 

Kaunietiški kąsniai

 

Mieste pietaujantys kauniečiai turi daug pasirinkimų. Laisvės alėja ir Senamiestis – pilni dienos pietus siūlančių kavinių, kuriose vidurdienį intensyviai aptarinėjami ir verslo ar asmeniniai reikalai. Miestiečiai gerai žino ir nerašytas taisykles – pavyzdžiui, tai, kad kiekvieną liepą legendinė „Spurginė“ atostogauja.

 

Pamaitinti ne tik kūną, bet ir sielą itin paprasta vasarą – todėl kauniečiai mėgsta pietauti ar vakarieniauti „su vaizdu“. Šarmingą gatvės maistą siūlantis Brastos skveras Vilijampolėje, nuo kurio atsiveria vaizdas į Kauno pilį, ar paplūdimio kavinės įvaizdį miestiečių sąmonėje pakeitusi „Ipanema“ Panemunėje, ant Nemuno kranto, Soboro paunksnėje nuodėmingai gardžias bandeles kepanti „Habits Bakery“ – vos keletas pavyzdžių iš šio sąrašo. Arba, pavyzdžiui, „Bundu“ kepyklėlė, kurios bandelėms miltai malami čia pat, Kaune, Aleksote – įsivaizduojate, šioje nedidelėje kavinaitėje E. Ožeškienės gatvėje telpa net jogos kilimėliai… 

 

Unikalios bendruomenės

 

Gerai, gerai, metas pasakyti tiesą. Iš tiesų nėra tokio vientiso subjekto, kaip „kaunietis“… Yra vilijampoliečiai, gyvenantys unikaliuose „dvipusiuose“ namuose. Yra aleksotiškiai, savo gyvenimo neįsivaizduojantys be nuolatinių apsilankymų Kauno botanikos sode. Yra margaspalviuose medinukuose šeimininkaujantys šančiškiai, net operas kuriantys tam, kad palei Nemuną nebūtų nutiesta nauja gatvė (ir jiems kol kas puikiai sekasi). Yra šilainiškiai, einantys pasiskinti pačių užaugintų daržovių į VIII forte esančius „Šilainių sodus“. 

 

kaunas like a local2

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Žinoma, yra Žaliakalnio gyventojai, atskiriantys liūto ir tigro riaumojimą, žinantys, kurie medžiai Ąžuolyne seniausi, ir galintys jums parodyti netikėtų miesto panoramų bei papasakoti, kodėl viena rajono dalis vadinama „Kompotu“, o kitoje gatvės sukasi ratais, ir kur aptikti medinį Žaliakalnio angelą.  

Petrašiūnuose pabendravę su vietiniais aplankysite ne tik visame pasaulyje žinomą Pažaislį, bet ir industrinį rajono paveldą, o pasivaikščioję prie Kauno marių išgirsite jų užlietų kaimų legendas. Senieji senamiesčio gyventojai galbūt papasakos, kaip vos prieš keletą dešimtmečių atrodė šios miesto dalies kiemai ir gatvelės (beje, tai atskleidžia ir šiuo metu Kauno paveikslų galerijoje veikianti tarpukario fotografo Antano Ingelevičiaus paroda). Centro gyventojai pagrįstai didžiuojasi „Kiemo galerija“ – šią meno oazę po atviru dangumi kuria vieno kiemo gyventojas, Vytenis Jakas, ir jo pasekėjai. Čia ant sienų atgimsta senųjų vietinių istorijos ir užfiksuojamos naujųjų viltys bei svajonės.

 

880A0768

M. Stasiulionytės nuotr.

 

Jei vienumoje atradinėti nedrįstate ar nemėgstate, kviečiame pasekti tokias vietos istorijų entuziastų bendruomenes, kaip „Pelėdų kava“ ar „Gražinkime Kauną“. Jų atstovai nuolat siūlo unikalių ekskursijų, dedikuotų vienai gatvei, asmenybei ar reiškiniui. 

 

Daug bendruomeniškų akcentų, Kauną papuošusių pastaraisiais metais, rasite „Kaunas IN“ biure esančiame „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ palikimo žemėlapyje. Daug dėmesio unikalioms miesto mozaikos detalėms skyrusi programa inicijavo gatvės meno piešinius, kitus kultūrinius objektus ir tradicijas, sužadinusias vietos gyventojų pasitikėjimą savimi ir Kaunu. Metas tai įvertinti ir jums. 

 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis