lt
2022-03-09 į sąrašą

Kovo 11-ąją Kaune – daugybė progų įvertinti laisvės kainą

Visam pasauliui stebint karą Ukrainoje, ši šventinė diena – gera proga mintimis bei darbais palaikyti tuos, kurie šiuo metu kovoja dėl laisvės.

Šiemet minėsime jau 32-ąją Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. 1990-aisiais Atkuriamasis Seimas pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą. Kovo 11-oji viena iš trijų pagrindinių Lietuvos valstybės švenčių kartu su Lietuvos valstybės atkūrimo diena, minima vasario 16 d., ir Valstybės diena, minima liepos 6 d. 2022-ųjų pavasarį, visam pasauliui stebint Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, ši šventinė diena – gera proga iš naujo įvertinti laisvės kainą ir mintimis bei darbais palaikyti tuos, kurie šiuo metu kovoja dėl savosios. Koncertai, parodos, kitos veiklos šįkart ne tik mums, bet ir ukrainiečiams.

 

Miesto renginiai

 

Vaikštinėjantys miesto centre jau tikrai pastebėjo abipus Laisvės alėjos plevėsuojančias Lietuvos ir Ukrainos vėliavos, o Kauno pilies prieigose nuo savaitgalio mėlyna-geltona spalvomis nušvito vienas pagrindinių Lietuvos valstybės simbolių – Vytis. Ar žinojote, jog ši „Laisvės kario“ skulptūra buvo nulietą būtent Ukrainoje, svariai prisidedant vietos skulptoriams?

k11 vytis

A. Aleksandravičiaus nuotr.


Pagrindinis veiksmas Kovo 11-ąją tradiciškai sukvies daugiatūkstantinę kauniečių minią į ceremoniją Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Priešpiet varpų muzikos koncertu kauniečius pasveikins karilionininkė Austėja Staniunaitytė-Proietta. 12 val. aikštę sudrebins iškilmingas minėjimas – Vyčio Kryžiaus ordino vėliavos pakėlimas, Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės jaunųjų šaulių pasižadėjimo ir šaulių priesaikos ceremonija bei gėlių padėjimas. 13 val. prasidės koncertas su Bjelle, Rosita Čivilytė ir grupėmis „El Fuego“ bei „Thundertale“. Penktadienį į šventinius renginius mieste kauniečiai galės vykti nemokamu viešuoju transportu.

Kovo 11-ąją trispalve nušvis istorinis Kauno simbolis – Juozo Zikaro „Laisvės“ statula, o Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvomis – savivaldybės administracijos pastatas. Šviesos instaliacijos miestą puoš iki kovo 12 dienos paryčių.

k11 muzikinis

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Muziejuose – naujas žvilgsnis į istoriją 

 

Kovo 11-ąją nemokamai apsilankyti kviečia nemaža dalis Kaune veikiančių muziejų. Ypatingą dieną net ir jau lankytas ekspozicijas bei parodas galime įvertinti lyg iš naujo, atrasti paslėptas jų prasmes.

Pavyzdžiui, lankydamiesi Balio ir Vandos Sruogų namuose-muziejuje pamąstysite apie namų židinio prasmę. Dar 1940 m. Sruoga su šeima persikėlė į Vilnių, vėliau nacių buvo kalinamas Štuthofe, o 45-aisiais grįžo jau į okupuotą tėvynę, iš kurios buvo spėjusi išvykti žmona su dukra, ir po dvejų metų mirė. Tik po kurio laiko karo išblaškytos šeimos namai Žaliakalnyje tapo muziejumi, o Ramioji gatvė gavo B. Sruogos vardą.

Sruogų namai – Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinys. Pastarajame nuo praėjusios vasaros veikia įtraukianti lietuvių literatūros ekspozicija, kurioje taip pat nemažai istorinių akcentų, iliustruojančių šalies kovą dėl nepriklausomybės. Tiek pagrindinis muziejus, tiek kiti jo padaliniai – Vaikų literatūros muziejus, Juozo Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namai-muziejus bei Juozo Grušo namai-muziejus – Kovo 11-ąją duris atvers nemokamai. Visuose padaliniuose tądien vyks ir specialios ekskursijos, daugiau apie jas skaitykite čia.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną ir Kauno miesto muziejus kviečia susitikti, būti kartu bei palaikyti Ukrainos žmones. Pilies (Pilies g. 17), Tautinės muzikos (L. Zamenhofo g. 12), M. ir K. Petrauskų (K. Petrausko g. 31), J. Gruodžio (Salako g. 18) skyriuose galėsite apsilankyti nemokamai. 13 val. Tautinės muzikos skyriaus kiemelyje (L. Zamenhofo g. 12) vyks padainavimas „Dainuokime laisvę“. Padainuoti padės, dainas primins ir padrąsins ansamblių „Goštauta“ , „Gadula“ dainininkai ir dainininkės.

14 val. M. ir K. Petrauskų skyriuje vyks Kovo 11-ajai paminėti bei Ukrainai palaikyti skirtas koncertas „Ukraina, mes esame su Tavimi!”/ «Україно, ми з тобою!», kuriame skambės VDU Muzikos akademijos studentų atliekamos ukrainiečių, latvių ir lietuvių kompozitorių dainos.

Nors kai kurie Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus skyriai šventinę dieną neveiks, būtent Kovo 11-oji – prasmingas laikas aplankyti didžiusius modernistinius muziejaus rūmus V. Putvinskio gatvėje. Čia aplankysite vieną pagrindinių „Kaunas 2022“ parodų – Williamo Kentridge’o „Tai, ko nepamename“, kuri, prasidėjus karui, atsivėrė dar kitomis prasmėmis, taip pat – jaukų pasakojimą apie tautiškumo ir modernumo darną „Kauno tulpės“. Visą Kovo 11-ąją muziejus lauks ir edukacinėje erdvėje, Draugystės apyrankių pynimo dirbtuvėse. Kitapus gatvės veikiantis A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, arba Velnių muziejus, tądien taip pat lauks be bilietų.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena – paskutinė, kai Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje galite nemokamai pamatyti Vasario 16-osios aktą. Šis muziejuje bus eksponuojamas iki lapkričio pabaigos, tik jau su bilietais.

Šiemet šimtmetį minintis Lietuvos švietimo istorijos muziejus šventinę dieną taip pat kviečia apsilankyti nemokamai. Ne tik nuolatinėse ekspozicijose, kuriose, be švietimo raidos, atskleidžiama nelengva mūsų tautos kova už savo kalbą bei papročius, bet ir parodose apie tarpukario šventes, kirpyklų istoriją ir kt.

k11 laisve

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Nemokamai apsilankyti Kovo 11-ąją kviečia ir bene gausiausiai šventinėmis dienomis lankomas Vytauto Didžiojo karo muziejus, kurio erdvės tiesiog alsuoja laisvės troškimu. Pasivaikščiojimas čia visuomet tampa svarbia ir įkvepiančia istorijos pamoka.

Galbūt dar nesate lankęsi vienoje iš dviejų Europoje esančių prezidentinių bibliotekų? Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną savo duris nemokamai atveria S. Daukanto g., pastate, kuriame kadaise veikė Užsienio reikalų ministerija, esanti Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus.

 

Netradiciniai būdai paminėti svarbią datą

 

Kompanija „Trenkturas“ Kovo 11-ąją siūlo nužygiuoti 11 km – ir ne tiesiog aplink savo namus ar centre, bet prasmingas istorijas atskleisiančiu maršrutu.„Kauno geležinkelio stotis – vieta iš kur netekus nepriklausomybės pajudėjo ne vienas traukinys į Sibirą. Todėl šio ypatingo maršruto starto ir finišo vietą nusprendėme padaryti būtent čia. O užlipus ant kalvos, esančios E. Fryko gatvės gale, būsite kaip tik toje vietoje, kur žmonės akimis palydėdavo ištremtus savo artimuosius. Šiandien čia stovi pastatytas atminimo kryžius. Už laisvę kovojusius galėsite prisiminti ir mintimis jiems padėkoti prie VI forto esančio kryžių kalnelio“, – intriguoja maršruto kūrėjai. Daugiau apie tai sužinosite čia.

Kovo 11-ąją galima paminėti ir kino teatre. Kaip tik tądien Lietuvos kino teatruose įvyks dokumentinio filmo apie grupę „Skylė“ premjera. „Skylė“ – unikalus kūrybinis sambūris, įtraukęs į savo veiklą kelis šimtus žmonių, nuo pogrindinių koncertų, milžiniškų lėlių gatvės teatro, iki Maidano ir koncertų fronte Ukrainos kariams. Dokumentinis filmas „Anapus laiko ir šviesos“ – legendinės roko grupės kronika, kurią pasakoja grupės nariai, artimieji ir muzikos apžvalgininkai, tuo pat metu atskleidžiantys trijų dešimtmečių laikotarpio įvykius, pakeitusius Lietuvos valstybę ir jos žmonių gyvenimus. Seanso „Cinamon“ pradžia – 17:20 val.

Dar viena idėja kino mylėtojams – Kovo 11-oji su filmu „Kernagis“. Vytautas Kernagis buvo tautos dvasią budinęs autoritetas, o jo dainos – vienijo ir telkė. „Šią įkvepiančią dieną pabūkime kartu, dainuokime Vytauto Kernagio dainas, švęskime laisvę“, – kviečia filmo kūrėjai. „Forum Cinemas Kaunas“ filmą penktadienį rodys 11 val. ir 17:50 val., „Cinamon“ – 16 val. 

KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakultetinė studentų atstovybė FUMSA penktadienį organizuoja tradicija tapusį renginį „Laisvės BBQ“ Kauno „Akropolyje“. Jo metu bus kalbinami visuomeniniai veikėjai bei diskutuojama kiekvienam lietuviui aktualiomis temomis. Kaip sufleruoja renginio pavadinimas, bus ir vaišių. Renginio programa.

Nuo 12 iki 18 val. Kovo 11-ąją į svečius kviečia Kauno dailės gimnazija (Dainavos g. 1), kur vyks meno mugė. „Jje bus galima įsigyti mokinių ir mokytojų darbų. Visi surinkti pinigai skiriami VšĮ „Mėlyna ir geltona“ organizacijai, Puiki proga atrasti įdomų kūrinį namams ar dovaną, o svarbiausia - visiems susitelkti palaikant Ukrainą“, – rašoma kvietime.

Taip pat laisvės kovoms skirtas minėjimas vyks ir Senosiose Kauno kapinėse, arba Ramybės parke. „Kauno kultūros ir akademinė bendruomenė bei studentija kviečia visus kauniečius Kovo 11-osios vakare susitikti Ramybės parke. Drauge prisiminsime ir pagerbsime visus, kritusius už Lietuvos ir Ukrainos laisvę. Susitinkame 19:00 val., su savimi turėkite žvakutes, kuriomis užpildysime parką šviesa – laisvės ugnimi“, – rašoma kvietime.

Daugiau renginių Kaune – nuolat pildomame kalendoriuje kultura.kaunas.lt.

 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis