lt
2022-03-22 į sąrašą

Kvietimai Kaune įsikūrusiems ukrainiečiams: ekskursijos, muziejai ir kitos kultūrinės patirtys

Kaunas ir kauniečiai naujakurius iš Ukrainos, apsistojančius mūsų mieste trumpam ar ilgesniam laikui, priima atviromis širdimis bei išskėstomis rankomis.

Bėgant nuo karo atsidūrus nepažįstamoje šalyje, mieste, reikia… visko. Nuo saugių namų, reikalingiausių buities rakandų, galimybės mokytis ar dirbti, iki saugių ir jaukių vietų būti. Bendrauti, susitikti su likimo broliais ir seserimis, ieškoti naujų kontaktų, kurti ar pasinerti į meną, kuris yra vienas geriausių dvasios gydytojų.

Kaune pradėjus veikti nuo karo gimtinėje bėgančių ukrainiečių centrui (Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79), jame įsikūrė visos svarbiausios tarnybos („Maisto bankas“, „Lietuvos Raudonasis kryžius“, „Gelbėkit vaikus“), dirba dešimtys savanorių. Teikiamos socialinės ir apgyvendinimo paslaugos, įrengti vaikų žaidimo kambariai, poilsio, valgymo erdvės.

Bet tai tik pirmoji stotelė. Svarbu žinoti, kad Kaunas ir kauniečiai naujakurius iš Ukrainos, apsistojančius mūsų mieste trumpam ar ilgesniam laikui, priima atviromis širdimis bei išskėstomis rankomis. Šiame straipsnyje rasite daug kultūrinių iniciatyvų, skirtų tam, kad ukrainiečiai naujoje vietoje jaustųsi laukiami, saugūs ir kiek įmanoma ramesni.

 

Kur užsukti?

 

Kaune įsikūrusių ar pro jį keliaujančių žmonių visuomet laukia „Kaunas 2022“ biure Laisvės al. 36 įsikūręs „Kaunas IN“ turizmo informacijos centras. Pagrindinė informacija apie miestą ir čia esančius kultūros, istorijos, kitus objektus, patogūs naudoti iliustruoti žemėlapiai keliomis kalbomis, kiti Kauną ir Lietuvą pristatantys leidiniai, informacija apie renginius, ekskursijas – visa tai nemokama.

Kovo 17 d. Kauno centriniame pašte atverta kultūrinė-kūrybinė erdvė „CulturEUraine“, – vieta įprasminti laiką, kurti ryšį ir dalintis kultūra. Joje – ne tik erdvės poilsiui, pokalbiams, susitikimams, darbui, pažinčiai su Lietuvoje veikiančiomis paramos ir labdaros iniciatyvomis, bet ir laisvės nuotaika bei meno dvasia, padedanti praskaidrinti niūrias mintis.

„Europos kultūros sostinė – ne tik garsus titulas, tai – privilegija plačiai skleisti žinią ir atverti kelią tiesai. Tai – šeima kiekvienam kultūros žmogui. Karas Ukrainoje užvėrė tam duris, todėl Kaune mes atveriame „CulturEUkraine“ – centrą viešoms diskusijoms, meno terapijoms, laikui su vaikais ir menininkų rezidencijoms“, – atidarant centrą skelbė „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ komanda. „CulturEUkraine“ centro kovo 22-26 d. veiklos ir registracija: bit.ly/CulturEUkraine_activities

276129900 3093374444244758 6750147695397197058 n

M. Plepio nuotr.

 

Nemokami renginiai ir kvietimai

 

„Kaunas IN“ ukrainiečius kviečia į nemokamas ekskursijas po Senamiestį. „Kauno senamiesčio paslaptys“ – proga susipažinti su visais čia esančiais išskirtiniausiais architektūros paminklais. Gidas šios ekskursijos metu pakvies pasinerti į Kauno ir Lietuvos istoriją: nuo LDK iki šių dienų, atskleis Kauno pilies istoriją, menančią kryžiuočių žygius. „Nepraleiskite progos pamatyti ir pačią pirmąją bažnyčią Kaune, kurią po įvykių prie Vorsklos upės (Ukrainoje) pastatė didysis kunigaikštis Vytautas (XV a. pradžia), sužinoti senojo Kauno paslaptis ir legendas“, – į ekskursijas rusų kalba kviečia „Kaunas IN“. Pirmoji, vyksianti kovo 27 d., jau sulaukė didelio susidomėjimo ir yra užpildyta, o apie būsimas sužinosite sekdami „Facebook“ paskyrą „It’s Kaunastic“.

276160252 4686039968184815 703104810334939916 n

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Didelė dalis Kaune veikiančių valstybinių, miesto ar privačių kultūros ir meno institucijų kviečia iš Ukrainos į mūsų miestą atvykusius žmones savo paslaugomis naudotis nemokamai. Taigi dvasiniam penui – apsilankymai Kauno fotografijos galerijoje, specialūs seansai ukrainiečių kalba „Cinamon“ kino teatro salėje vaikams, festivalio „Kino pavasaris“ seansų lankymas.

Mieste apsistojusiems ukrainiečiams spektaklių, meno festivalių, renginių ir koncertų bilietus dovanos Kauno šokių studija „Aura“, „Kauno Santakos“ kolektyvas, Kauno miesto simfoninis orkestras, Kauno menininkų namai ir Kamerinis teatras bei netrukus duris atversiantis kino teatras „Romuva“.

Taip pat svečiams iš Ukrainos – atviros Kauno miesto muziejaus ir jo padalinių (nemokamos bus ir ekskursijos bei renginiai), Maironio lietuvių literatūros muziejaus ir jo padalinių, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir jo padalinių (​​Kauno paveikslų galerija, Velnių muziejus, Istorinė prezidentūra, A. ir P. Galaunių namai-muziejus, J. Zikaro namai-muziejus) durys.

Lietuvos švietimo istorijos muziejus ukrainiečius kviečia lankytis nemokamai, o į Lietuvą iš Ukrainos atvykusius mažuosius sudalyvauti geros savijautos programoje „Tapk šviesos herojumi“.

Kauno kultūros centras siūlys įsitraukti į edukacines veiklas, kūrybines dirbtuves, stovyklas, judesio laboratorijos pamokas, meninius kolektyvus bei kitus pramoginius renginius. Koncertuose, filmų peržiūrose ar edukaciniuose renginiuose Ukrainos vaikų taip pat lauks Kauno menininkų namai.

Bibliotekos nuo karo Ukrainoje bėgantiems žmonėms nemokamai išduos skaitytojų bilietus, kvies jungtis prie edukacinių veiklų ir neformalaus ugdymo programų. Kauno V. Kudirkos bibliotekos Panemunės padalinyje jau veikia skaitykla ukrainiečių kalba, jos planuojamos ir kituose padaliniuose.


Ukrainos vaikams organizuojama ir daugiau užsiėmimų. Puslapyje Ukrainiankids.lt rasite informaciją apie sekmadienio dienos stovyklas ir būrelius Kaune. Nuo fotografavimo paslapčių iki karate ir futbolo – galima ir tęsti Ukrainoje turėtis hobius, ir rasti naujų. Taip pat ir draugų…

Kauno švietimo inovacijų centras kviečia ukrainiečius dalyvauti nemokamuose mokymuose „Psichoemocinės ir socialinės gerovės sprendimų paieška“, taip pat – mokytis lietuvių kalbos. Apie naujas grupes informacija bus skelbiama čia.

Taip pat bus sudarytos visos sąlygos aktyviai leisti laisvalaikį ir lankyti norimų sporto šakų treniruotes Kauno miesto sporto mokyklose. Tiek patyrusių sportininkų, tiek pradedančiųjų lauks „Žalgirio“, „Bangpūčio“, „Starto“, „Gajos“ ir Kauno plaukimo mokyklos, „Girstučio baseinas“. Pačios įstaigos bei jų bendruomenės nusiteikusios parūpinti ir reikiamą inventorių sportuoti norintiems vaikams.


Daugiau pagalbos

 

Svarbiausia informacija ukrainiečiams ir jiems padėti galintiems Lietuvos gyventojams pateikiama Kauno miesto savivaldybės tinklapyje.

 Titulinė nuotr. – A. Aleksandravičiaus

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis