lt
2021-11-29 į sąrašą

Miestas, globojamas Kalėdų Senelio (Įsimintiniausių Kauno eglių istorija)

Kaunas – išties kalėdiškas miestas, o ši nuotaika ypač sustiprėja kasmet gruodžio pradžioje – ir tęsiasi iki pat Trijų Karalių šventės. Kokios gi šiuolaikinės tradicijos stiprina šį simbolinį, itin šventišką titulą?

Ar žinojote, kad Kauno miesto globėjas yra šventasis Mikalojus? Kaip tik šis herojus yra laikomas Kalėdų Senelio prototipu. Graikijoje jo vardas yra Nikolaus, o štai kitose šalyse jis trumpinamas į Klaus (Claus). Taigi Kaunas – išties kalėdiškas miestas, o ši nuotaika ypač sustiprėja kasmet gruodžio pradžioje – ir tęsiasi iki pat Trijų Karalių šventės. Kokios gi šiuolaikinės tradicijos stiprina šį simbolinį, itin šventišką titulą?

Pradėti reikėtų nuo to, kad Šv. Mikalojus kasmet tikrai apsilanko Kaune. Katalikiškame pasaulyje šio šventojo diena minima gruodžio 6 d., jau prasidėjus Advento laikotarpiui. Kaune tą dieną miesto raktai perduodami būtent jam. Įdomu, kad savo globėju jį paskelbę daug pasaulio miestų ir šalių, pavyzdžiui, Baris Italijoje ar Amsterdamas Nyderlanduose, tačiau Lietuvoje ir Baltijos šalyse Kaunas – vienintelis. Pajusti Šv. Mikalojaus dvasią galite jo vardo bažnytėlėje Kauno senamiestyje – o tuomet pats metas aplankyti Rotušės aikštę. Kasmet jau lapkričio pabaigoje čia nušvinta pagrindinė miesto eglė ir įsikuria šurmuliuojantis, kvepiantis, spindintis Kalėdų miestelis. 

Viena pagrindinių šventinės nuotaikos kūrėjų Kaune yra menininkė, galerijos „Balta“ įkūrėja Jolanta Šmidtienė. Jau daugiau nei dešimtmetį ji kasmet pasiūlo netikėtą idėją, praturtinančią šimtametes žaliaskarių puošimo tradicijas. Jos kūriniai stebina ir džiugina ne tik kauniečius, bet ir miesto svečius ir interneto smalsuolius bei ne kartą yra patekę į pasaulinius įdomiausių kalėdinių eglių sąrašus internete ir net Gineso rekordų knygą. 

Baigiantis 2021-iesiems Rotušės aikštėje įkurtas stebuklingas rojaus sodas. „Idėja gimė galvojant apie šventės esmę – Kristaus gimimą, kuris pirmiausia asocijuojasi su pažadėtuoju sodu. Jis dažnai įsivaizduojamas kaip paslaptinga, spalvinga ir šilta oazė. Norėjosi žmonėms priminti, kad iš tiesų rojus yra akimirka žemėje, kuomet galime atsikvėpti, pajusti ramybę – lyg gulint pievoje vasarą ir stebint pro mus praskrendančius drugelius“, – atskleidė eglutės kūrėja, pasirūpinusi, kad šventinę nuotaiką kurtų ir žiemai netikėti spalvingi drugeliai. 

1+ Nuotr. A. Aleksandravičius

Nuo lapkričio 27 d. iki pat sausio 6 d. Rotušės aikštėje laukia ne tik svarbiausia Kauno eglė, bet ir ir Kalėdų miestelis. Skaidriuose, kupolo formos nameliuose – vaišės, edukacijos ir kitos veiklos. Be to, visą gruodžio mėnesį Kauno miesto kultūros kūrėjai dovanoja nemokamus renginius miesto gyventojams ir svečiams. Sąraše: įvairios edukacijos, koncertai bažnyčiose ir kitose erdvėse, parodos, spektakliai ir kitos įtraukiančios bei šventines emocijas dovanojančios veiklos (Plačiau: kaledos.kaunas.lt). Jei nuspręsite aplankyti, pavyzdžiui, Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų, galėsite apžiūrėti net istorinių šventinių atvirukų parodą. O šventiniu apšvietimu ir dekoracijomis jau mirga visas miestas – viena jauki Kalėdų sostinė. 

2+Nuotr. A. Aleksandravičius

Pažvelkime į įdomiausių Kauno eglučių istoriją. 2009 m. gražiausia Lietuvoje išrinkta žalioji Kauno eglė, atvežta iš miesto apylinkių, žavėjo balta, šerkšnotą trobelę priminusia savo „pasoste“, į kurią buvo galima įeiti. 2010 m. eglė skambėjo – Rotušės a. lankytojai mėgavosi paukščių balsais ir grožėjosi dekoratyvinėmis jų figūromis. 

2011-ieji buvo tie metai, kai Kauno šventės nuskambėjo visame pasaulyje. Jei dabar apie ekologiją galvojame kiekviename žingsnyje, prieš dešimtmetį tai buvo negirdėtas ir drąsus sprendimas. 16 metrų aukščio eglei sukurti panaudota daugiau nei 32 tūkst. žalių plastikinių butelių – tai skatino susimąstyti, kiek per dieną pagaminama plastiko. Ši ekologiška staigmena susilaukė išskirtinio įvertinimo: ji buvo pripažinta aukščiausia pasaulyje plastikinių butelių skulptūra ir įtraukta į Gineso rekordų knygą.

242Nuotr. A. Aleksandravičius 

2012 m. eglutė – vėl gražiausia Lietuvoje! Tuomet Rotušės aikštė tviskėjo tradicijomis ir prabanga. Viršūnėje – tikra dvidešimties metų sulaukusi eglė, po ja – angelų šokis, o apačioje – dar dvidešimt gyvų eglučių. Ir daug, daug viltį simbolizuojančios šviesos… 

243Nuotr. A. Aleksandravičius

Dar po metų Kaunas nušvito balta spalva, o pagrindinė miesto eglė priminė jaukų močiutės mezginį. Ekologijos tema pratęsta – mezginiams, kurtiems beveik metus, panaudota daugybė plastikinių maišelių. Baltos spalvos tradicija perkelta ir į 2014-uosius, kai Rotušės aikštėje „nutūpė“ iš baltų debesų suformuota eglė ir dvylika Kauną saugančių angelų. Jau šeštą kartą iš eilės ši eglė tapo gražiausia šalyje.

5+Nuotr. A. Aleksandravičius

2015 m. Kauno eglė atrodė itin tradiciškai, bet tokia nebuvo – tai buvo pirmoji išmani, internetu valdoma eglė. Jos žaisliukai ir kiti papuošimai Rotušės aikštėje atgydavo nuo praeivių judesių. O 2016 m. šventinės nuotaikos ieškojusius miestiečius ir Kauno svečius džiugino vaikystę priminusi karuselė – tai buvo neatsiejama eglės dalis, jos pagrindas. Kaip smagu buvo po egle gerti arbatą!

6+Nuotr. A. Aleksandravičius 

2014Nuotr. A. Aleksandravičius

Po modernių 2017-ųjų, kuomet Kauną puošė iš geometriškai griežtų kubų sudėliota Kalėdų eglė, 2018 m. pasirinktas klasikinis įvaizdis – bei tvarus sprendimas. Eglę, suformuotą iš šakų, padabino iš plastiko šiaudelių nunerti debesys. 2019 m. Kalėdų pasaką Kaune įkvėpė Mažojo Princo istorija – ją kurti panaudoti ką tik minėti šiaudelių debesys, įgiję naujas formas. 2020 m., pasaulį kaustant pandemijai, tradicija papuošti pagrindinę senamiesčio aikštę nedingo. O kad Kalėdas mažame būryje sutikti būtų smagiau, miesto eglė papuošta morenginius debesėlius priminusiais papuošalais. Kalėdų dvasia ir muzikos garsai iš Kauno tikrai nedingo!

2017Nuotr. A. Aleksandravičius

2018+Nuotr. A. Aleksandravičius                

2019Nuotr. A. Aleksandravičius 

2020+Nuotr. A. Aleksandravičius 

Jei ir nesate gyvai aplankę šiame straipsnyje paminėtų eglučių, 2021-ųjų šventės – puiki proga pradėti naują jaukią tradiciją įsiamžinti Kauno Rotušės aikštėje ir taip įprasminti trumpą, bet stebuklingą žiemos sezoną.  O aplankius pagrindinę Kauno eglę miestas pasiūlys ir dar daugiau šventinių pramogų.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis