lt
2022-10-18 į sąrašą

Naujame maršrute – istoriniai ir šiuolaikiniai Kauno ir Ukrainos ryšiai

Žemėlapis „Mėlyna ir geltona“ pasivaikščiojimą Kaune neatsitiktinai kviečia pradėti nuo „Laisvės kario“ statulos, esančios prie Kauno pilies.

Įsibėgėjus rudeniui „Kaunas IN“ pristato naują iliustruotų maršrutų „It’s Kaunastic“ serijos leidinį. Jis pratęsia „tarptautinių“ pasivaikščiojimų ciklą, kuris skirtas pristatyti įvairių tautų pėdsakus Kaune. Serijoje jau yra skandinaviškas, itališkas, prancūziškas maršrutai, o naujausias, pavadintas „Mėlyna ir geltona“, dedikuojamas karo niokojamai Ukrainai.

Šis žemėlapis – kitoks nei ankstesni „It’s Kaunastic“ leidiniai. Juk viena yra atrasti šimtamečius tautas jungiančius akcentus, kita – stebėti ar pačiam prisidėti prie to, kad mieste kasdien daugėja mėlynų ir geltonų akcentų, pradedant vėliavomis ant pastatų. Daugėja todėl, kad lietuviai nė nesiruošia susitaikyti su Rusijos agresija kaimyninėje šalyje. Ukrainą palaikome finansiškai ir morališkai, karo pabėgėlius priimame į savo namus ir darbus, kartu kuriame šiuolaikinę kultūrą ir tikimės, kad ji bent trumpam padės pamiršti siaubą.

maps

Tad šis pasivaikščiojimas – daugiasluoksnis. Tai ir Kauno miesto architektūros istorija, kurioje svarbų pėdsaką paliko ukrainiečių kilmės žmonės, ir jau tradicinės bei naujos gardaus maisto vietos, ir drąsus gatvės menas, ir jaukios vietos bendrystei.

„Mėlyna ir geltona“ pasivaikščiojimą Kaune neatsitiktinai kviečia pradėti nuo „Laisvės kario“ statulos, esančios prie Kauno pilies. Šis objektas aktualus ir savo idėja, ir sukūrimo aplinkybėmis. Skulptoriui Arūnui Sakalauskui kuriant Lietuvos valstybės šimtmečiui skirtą skulptūrą talkino kolegos iš Ukrainos Borisas Krylovas ir Olesis Sydorukas. Beveik 7 m aukščio bronzinis „Laisvės karys“ išlietas būtent Ukrainoje. B. Krylovas ir O. Sydorukas už jį apdovanoti Kauno „Santakos“ ordinais. 2022 m. O. Sydorukas tapo savanoriu ir liko ginti Ukraunos, o jo šeima atvyko į Kauną. Beje, Kauno rajone priglaustas ir eržilas Lavrentijus, „Laisvės kario“ žirgo modelis.

Maršrute rasite ne vieną modernistinės architektūros daugiabutį, taip pat – sakralinių pastatų. Įdomu bus sužinoti apie tokių architektų, kaip Hryhorijus Humeniukas ar Adolfas Netyksa, palikimą. Net Ramybės parke esanti Vytauto Didžiojo mečetė turi sąsajų su Ukraina!

Tarp naujausių miesto akcentų, pažymėtų iliustruotame žemėlapyje – 150 m ilgio piešta Ukrainos vėliava Aleksote, kiti mėlynai ir geltonai nuspalvinti gatvės meno kūriniai. Vienas jų – Tado Vincaičio-Plūgo „Victory“, esantis ant Kęstučio g. 60 fasado – jau virto suvenyru. „It’s Kaunastic“ ženklelį  galima įsigyti „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre ar internete, dalis pajamų už jį bus pervesta organizacijai „Blue/Yellow“.

blue yellowpin BlYe

Taip pat žemėlapyje pristatomi nedidelėje vietos spaustuvėje „Hands on Press“ spausdinami antikariniai plakatai ir jų ekspozicija Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Maršrute – ir vietos į Kauną atsikrausčiusiems ukrainiečiams susitikti, bendrauti, kurti.


„Mėlyna ir geltona“ primena apie Kauno miestus partnerius Ukrainoje. Juk ši idėja, skatinanti švietimo, sporto, kultūros mainus, karo kontekste įgavo naują prasmę. Prisidėdama prie daugybės mūsų mieste veikiančių paramos organizacijų ir pavienių asmenų iniciatyvų, Kauno miesto savivaldybė nuolat palaiko ryšį su savo „broliais“ Ukrainoje – Charkivu, Lucku ir Lvivo sritimi ir siunčia į Ukrainą humanitarinę pagalbą, o artėjant žiemai planuoja ir toliau rūpintis iš šios šalies atvykstančiais žmonėmis.

Nemokamą dvikalbį (lietuvių ir ukrainiečių k.) „It’s Kaunastic“ serijos žemėlapį „Mėlyna ir geltona“ rasite „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre Laisvės al. 36, kitose turizmui draugiškose vietose arba internete.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis