lt
2025-04-01 į sąrašą

Naujas maršrutas pavasariui: „Kaunas ant sparnų“

Užvertę galvas į dangų, pasitikdami į Lietuvą parskrendančius paukščius, pristatome – čiulbantis, ulbantis, kleketuojantis, lakštuojantis, kukuojantis ir burkuojantis „Kaunas ant sparnų“.

Sakome – pavasariui, bet tikimės, kad ši mūsų kolektyvo išmyluota naujiena taps įkvėpimu vėl ir vėl atrasti Kauną visais metų laikais. Tiesą sakant, mūsų palinkėjimas užkoduotas jau šio maršruto pavadinime – būkite ir jūs lyg ant sparnų. Užvertę galvas į dangų, pasitikdami į Lietuvą parskrendančius paukščius, pristatome – čiulbantis, ulbantis, kleketuojantis, lakštuojantis, kukuojantis ir burkuojantis „Kaunas ant sparnų“.

 

Gamtininkams

 

Viešbučiai „ibis Styles Kaunas Centre“ ir „ibis Kaunas Centre“
Vytauto pr. 25 ir 28

Svarbiausia – gerai išsimiegoti, tad simbolinė mūsų maršruto pradžia – paukščio ibio vardu pakrikštyti du viešbučiai, esantys prie Kauno autobusų ir geležinkelių stočių. Jei mėgstate į miestą žvelgti iš paukščio skrydžio, rekomenduojame užsukti kavos ar gėrimo į „ibis Styles Kaunas Centre“ 9-ąjį aukštą – čia įrengta viena vaizdingiausių terasų Kaune.

 

Lietuvos zoologijos sodas
Radvilėnų pl. 21

Nuo žvirblių iki papūgų, nuo visiems gerai pažįstamų „lietuvių“ iki egzotiškų plunksnuočių – čia paukščių koncentracija yra didžiausia Kaune! Jau ateinančius į Lietuvos zoologijos sodą pasitinka Juozo Šlivinsko skulptūra „Grifas“, atidengta 1998 metais, kai institucija minėjo 60-metį.

 

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus
Laisvės al. 106

Vieno seniausių muziejų Lietuvoje ekspozicijos – lyg nenuobodi gamtos pažinimo pamoka, į kurią vis norisi sugrįžti. Juk vien paukščų salėje – per 900 iškamšų ir 600 kiaušinių. Apžiūrėsite į Raudonąją knygą įrašytų rūšių – bengalinio grifo, akiniuotojo pingvino ar mažojo kivio – iškamšas.

 

Lakštingalų slėnis
Palemonas

Dviračiu, traukiniu, o gal ir pėsčiomis galite pasiekti šį įstabaus grožio gamtos kampelį. Kai čia dar nebuvo Kauno marių pakrantės, namą žmonai Salomėjai Nėriai pastatė Bernardas Bučas. Jame šiandien veikia Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinys. 1965 metais slėnyje prasidėjo „Poezijos pavasario“ tradicija, pastatytas aukuras, pasodintas ąžuolas.

 

Kauno marių regioninio parko lankytojų centras
Miškininkų g. 2, Vaišvydava

Daugiau nei prieš 50 metų statant Kauno HES atsiradusios marios – didžiuliu tvenkiniu virtusi Nemuno dalis, unikalus gamtos ir žmogaus kūrinys. Kauno mariose sutinkamos net 25 retų ir nykstančių paukščių rūšių, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, rūšys! O kur dar žuvys, kiti gyvūnai, augalija. Siekiant išsaugoti čia vešinčią gamtą, 1992 m. įsteigtas Kauno marių regioninis parkas.

 

Smalsautojams

 

Pelėdų kalnas
A. Mackevičiaus g.

1922 m. Žaliakalnyje buvo atidaryta Kauno meno mokykla, o pelėdas kiek vėliau sukūrė ir ant tvoros patupdė skulptorius Vincas Grybas, taip tapęs kalno krikštatėviu. Per šimtą metų pelėdų gerokai sumažėjo, bet likusios atidžiai stebi miestą iš aukšto.

AA Peledu kalno peledos 2018

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Būtent šios legendinės skulptūros tapo įkvėpimu ir mūsų naujam suvenyrui – specialiai maršruto proga sukurtam ženkliukui-pelėdai. Ieškokite jo Turizmo informacijos centre – arba mūsų elektroninėje parduotuvėje.

peleda

 

„Kiemo galerija“
Ožeškienės g. 21A

Prieš keliolika metų į namą šiame kieme atsikraustęs menininkas Vytenis Jakas pastebėjo, kad kaimynai susvetimėję ir pamiršę bendrą kiemo praeitį. Čia gyvenusių žydų šeimų nuotraukas ėmęs perkėlinėti ant sienų V. Jakas sulaukė didelio palaikymo. Kieme vienas po kito atsiranda ir kiti objektai, savo pėdsakus palieka vis nauji menininkai, čia vyksta kaimynų šventės, nuolat užsuka turistai. Keturių metrų „ūgio“ gandras – Tado Vincaičio-Plūgo darbas. Rytų kultūrose simbolizuojantis ilgaamžiškumą ir nemirtingumą, „Kiemo galerijos“ lankytojams ir Savanorių pr. keliaujantiems sparnuotis primena migracijos ir gimstamumo iššūkius.

AA Kiemo galerija 2 2018

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Gatvės meno piešinys „Sugrįžau namo“
Pilies g. 4

2018 m. pabaigoje „miesto vartus“ į senamiestį papuošė legendinio grafiti meistro Tado Vincaičio-Plūgo kūrinys, vaizduojantis merginą, tarsi paukštukas sugrįžusią prie savo inkilėlio.


Skulptūra Čijunės Sugiharos atminimui
S. Daukanto g. 21

Prie viešbučio „Metropolis“, kuriame 1940 metais, uždarius Japonijos konsulatą, apsistojęs Čijunė Sugihara išdavinėjo tranzitines vizas žydų pabėgėliams – Martyno Gaubo kūrinys. Beveik 4 metrų aukščio skulptūroje vaizduojamos ratu į dangų besiveržiančios origami formos gervės, pagamintos iš platinuotos bronzos.

 

Skulptūra „Su meile II“
Kauko al.

Užkopę į vaizdingąjį Žaliakalnį, kurio garso takelio autoriai didele dalimi yra sparnuočiai, stabtelėkite atokvėpiui prie kavinės „Kaukita“. Čia jau stovi įsimylėjėlių porelė, rankose laikanti žąsis. Evaldo Pauzos bronzos skulptūra „Su meile II“ – dedikacija 1934-ųjų įvykiams, žinomiems kaip „Žąsų krizė“, kai nebepavykstant eksportuoti šių paukščių kiekvienas lietuvis privalėjo įsigyti numatytą jų kiekį.

Su meile II 3 scaled

Kauno m. savivaldybės nuotr.

 

Modernistiniai inkilai
Įvairios vietos

Kaunietis menininkas Timotiejus Norvila, dar žinomas pseudonimu Morfai, mezga emocinį ryšį su architektūriniu paveldu, žvelgdamas į jį kitoniškai. Modernistiniai inkilai – patogūs, perėjimui tinkami namai paukštukams, sukurti interpretuojant Kaunui būdingos modernistinės architektūros formas.

 

Gatvės meno piešinys „Jis ir Ji“
A. Juozapavičiaus pr. 62

Ši freska ant sienos perkelta iš 10 × 10 cm apimties grafikos darbo, kurio autorė – čia pat Šančiuose kurianti menininkė Gražvyda Andrijauskaitė. Kvartalo širdyje dar 2016 m. nutūpę du balandžiai simbolizuoja draugystę ir bendrystę.

AA Gatves menas Zemuosiuose Sanciuose 2019

A. Aleksandravičiaus nuotr.



Gatvės meno piešinys „P.S.“
Drobės g. 62, Kaunas

Istorinis „Drobės“ fabrikas Žemuosiuose Šančiuose išgyveno virsmą ir tapo jaunų kūrybingų verslų namais. Virsmas palietė ir istorinio pastato fasadą. „P. S.“ (aut. Žygimantas Amelynas ir Tadas Šimkus) – vienas didžiausių gatvės meno piešinių Kaune, užimantis net 1100 kvadratinių metrų. Įsižiūrėję suprasite, kodėl įtraukėme jį į šį maršrutą.

AA Drobes fabrikas fasadas 2020

A. Aleksandravičiaus nuotr.

 

Skulptūra „Konsiliumas“
Eivenių g. 6

Juodvarnis – neretas „svečias“ skulptoriaus Stasio Žirgulio studijoje. 2007 metais net trys juodvarniai sutūpė netoli LSMU bibliotekos ir informacijos centro – čia diskutuojantys išminčiai yra aliuzija į besitariančius gydytojus, tai užkoduota ir kūrinio pavadinime. Mažesniąją „Konsiliumo“ versiją aptiksite ir Kalniečių parke, kuriame veikia S. Žirgulio darbų galerija po atviru dangumi.

stasio zirgulio skulpturu kolekcija kauno kalnieciu parke 66503a0cec9bf

Kauno m. savivaldybės nuotr.

 

Skulptūra „Pelėdos“
P. Lukšio g. 40

Išmintį ir mokslą simbolizuojanti trijų pelėdų skulptūra jau seniai tapo Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos vizitine kortele. Danutės Danytės kūrinys čia iškilo dar 1987 metais. Beje, gimnazijoje leidžiamas ir moksleivių laikraštis „Pelėdžiukas“.

 

Butikas „Lakštingala ir rožė“
Laisvės al. 27

Kauno panelių, ponių ir damų pamėgto butiko pavadinimas įkvėptas rašytojo Oscaro Wilde’o, tad jame karaliauja meilė ir grožis. O mes tegalime pridėti, kad „gamtos balso“ savininkė lakštingala – ir draugystės bei kūrybingumo simbolis.

 

Knygynas „Kolibris“
K. Donelaičio g. 41

Mažųjų leidyklų perlai, svarbiausios verstinės naujienos, vertingi lietuvių autoriai ir tai, ko nerastumėte prekybos centruose – knygyne, kuris taip pavadintas, nes yra „mažas ir nykstantis“. Taip juokavo „Kolibrio“ įkūrėjas filosofas Viktoras Bachmetjevas. „Kolibrį“ rasite mėlyname medinuke, kuriame taip pat veikia baras „Vingiu dubingiu“ ir socialinis centras „Emma“.

 kpk kolibris 19

kpk kolibris 13

Arvydo Čiukšio nuotr.

 

Lesyklos

 

„Pelėdinė“
Šv. Gertrūdos g. 22

Į buvusią parduotuvėlę įsikrausčiusi burgerinė netruko užkariauti šio patiekalo gerbėjų ir specialistų širdis. Viena sėkmės paslapčių yra… anglys, o ypatingai pasiūlymai laukia kiekvieną dieną. Vietelės pavadinimas palydi į čia pat esantį Pelėdų kalną.

 

„Žaliukė“
Kaunakiemio g. 30

Vienas iš dviejų seniausių restoranų Kaune, veikiantis nuo 1966 m., ir tikrai pati seniausia šašlykinė. Anksčiau čia, sako, vykdavo ir šokiai. O dabar sužinojote, kad žaliukė – ne tik dažnas Lietuvoje kikilinių šeimos paukštis.



„Višta puode“
S. Daukanto g. 23

Kaip pas močiutę kaime, tik pačiame miesto centre, ir ta močiutė gerokai pamačiusi pasaulio. Tikri, nuoširdūs patiekalai, savo skoniu nukeliantys vaikystėn, šiame traktieriuje (šalia veikia ir smuklė, jei ką) patiekiami „su cinkeliu“.


„Broliai juodvarniai“
Įvairios vietos

Nenusakomos reputacijos vietų paprastai į maršrutus netraukiame, bet „Juodvarniai“ – autentiško kaunietiško folkloro dalis, ir net jei nesurizikuosite čia užsukti, pravažiuoti ar praeiti pro tinklo taškus – įdomi antropologinė patirtis.

 

„Uoksas“
Maironio g. 28

Šis į prestižinį „Michelin“ gidą įtrauktas šeimos restoranas, kuriame karaliauja vietiniai ingredientai ir sezoniškumas, vertinamas skandinavų turistų (be jokios abejonės, ir genių, pelėdų, žalvarnių ar karvelių – visų paukščių, mėgstančių apsistoti medžiuose išskaptuotuose uoksuose), tad staliuku susirūpinti reikėtų iš anksto.

 

„Kiras Kaunas“
M. Daukšos g. 27

Sušildanti jausmus kakava, ūpą kelianti arbata, širdį pamaloninantys tortai, keksiukai ir kiti gardumynai – sunku negrįžti į sparnuotąjį „Kirą“... Mažiesiems čia visada bus ką naujo paragauti, o ir spalvingas senovinis interjeras vis kviečia užsukti ir jaukiai įsitaisyti.

 

„Genys Taproom“
Laisvės al. 21

Žemuosiuose Šančiuose verdami gėrimai tiesiu taikymu keliauja į tuo pat ženklu pažymėtą barą miesto centre. Strategiškai puiki lokacija – antras geras „geniuko“ bruožas. Trečias – hip interjeras. Ketvirtas, penktas? Juos tikrai verta atrasti patiems.

Genys taproom be remeliu 19

Įmonės nuotr.

 

„Antis rūsy“
Rotušės a. 1

Istoriniai šio restorano mūrai mena ne vieną dešimtį puotų, fiestų ir kitokių bakchanalijų. O dabar savo šventę čia paminėti esate kviečiami jūs. Surinkus didesnę kompaniją primygtinai rekomenduojame užsisakyti LDK viduramžių degustaciją…

 

Papūgų baras
Ateities pl. 61

Dviratininkams ar ilgų atstumų vaikščiotojams, keliaujantiems į Lakštingalų slėnį ar iš jo, ši sočių pietų stotelė tikrai pravers. Tiesa, ji dirba tik darbo dienomis ir tik 9–15 val.!


Orientacininkams

 

Kauno žemėlapis mirgėte marga nuo paukščių vardais pavadintų gatvių ir alėjų – ar esate visose apsilankę? Sąrašą pateikiame abėcėlės tvarka.

Gervių g.
Varnių g.
Paukščių g.
Balandžių g.
Lakštingalų al.
Čiurlių g.
Kurtinių g.
Kuosų g.
Genių g.
Volungių g.
Sakalų g.
Gegučių g.
Žuvėdrų g.
Tetervinų g.
Žvirblių g.

 

Lauktuvėms

 

Kaunietės Kristinos Arlinskės studijoje gimsta unikalios, itin patvarios ir stilingos rankinės „Gėda pelėda“. Tiesą sakant, šio prekės ženklo gaminiai tokie ilgaamžiai, kad nesunešiosite – o naujo vis tiek norėsis! Užsisakykite internetu ar susitarkite dėl pasimatymo studijoje Kauno senamiestyje.

 

Ornitostogos

 

„Ornitostogos“ – tai gamtos stebėjimo turai su profesionaliais gidais. Šiuose turuose į vieną nepamirštamą patirtį susijungia gamtos pažinimas, istorijos apie gyvūnų pasaulį ir buvimo laukinėje gamtoje džiaugsmas. Rekomenduojame išbandyti turą „Gamta prie Kauno“.

 

Žiema

 

Nors šį maršrutą publikuojame šildydamiesi pavasario saulytėje, svarbu prisiminti, kad žiemą būtent Kaune aptiksite vienas didžiausių vandens paukščių santalkų. Juk dėl hidroelektrinės veiklos Nemunas žemiau jos neužšąla. Tad išėję pasivaikščioti palei Nemuną pamatysite ar išgirsite gulbių, ančių, kormoranų, klykuolių, kirų, net jūrinių erelių. Galite prisijungti ir prie „Ornitostogų“ būrio! 

 

Pasiruošę keliauti? Virtualus maršrutas jūsų laukia čia.

image 3

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis