lt
2023-01-12 į sąrašą

Naujo muziejaus atidarymo proga – maršrutas kaunietiškojo art deco pėdsakais

Vytauto pr. 58 įkurtas Amsterdamo mokyklos muziejus tapo įkvėpimu naujausiam „It’s Kaunastic“ serijos leidiniui. „Art deco Kaunas“ papildo keletą dešimčių iliustruotų maršrutų seriją lietuvių ir užsienio kalbomis.

Turiningas vizitas Art Deco muziejuje – vienas populiariausių prasmingo laisvalaikio Kaune atributų pastaruoju metu. Kaunastiška žinia visiems, jau patyrusiems šio buto svetingumą – muziejaus įkūrėjai 2023 m. sausį atveria dar vieną istorinį apartamentą. Vytauto pr. 58 įkurtas Amsterdamo mokyklos muziejus tapo įkvėpimu naujausiam „It’s Kaunastic“ serijos iliustruotam maršrutui „Art deco Kaunas“.

 20230112 140649

Kodėl art deco? Juk jau esame išleidę „Modernisto gidą“. Iš tiesų – ryškiausias skiriamasis Kauno bruožas kalbant apie architektūrą yra būtent modernizmas. Neatsitiktinai dar 2015 m. Kauno tarpukario modernizmo architektūrai suteiktas Europos paveldo ženklas, miestas tapo UNESCO dizaino miestų tinklo nariu. Būtent tais metais istorinėje Kauno karininkų ramovėje surengta ir pirmoji paroda „Art deco Kaune 1919–1940. Namų jausmas“! Nuo tada mūsų miestas Lietuvos ir užsienio žiniasklaidoje vis dažniau pristatomas per šią prizmę.

Amsterdamo muziejus2Amsterdamo mokyklos muziejaus nuotr.

Art deco – ne vienintelė, bet itin svarbi ir vizualiai patraukli vakarietiškumo siekusį tarpukario Kauną ir jo urbanistinį tinklą formavusi srovė. Kiek šio dekoratyvaus, plastiško ir kitaip savito pėdsako matyti modernistiniame Kauno pavelde, kaip tik ir kviečia patyrinėti naujasis maršrutas.

Jau minėtas „Amsterdamo mokyklos muziejus“ į patyrimines ekskursijas kviečia nuo sausio 18 d. ir jau ragina į jas registruotis (galite ateiti ir vienas, ir su kompanija). Būtent nuo jo kviečiame pradėti atrasti šio stiliaus kaunietiškąją savastį. O ką žada apsilankymas Vytauto pr. 58?

20230112 150047

 

Visų pirma, muziejaus savininkų Karolio Banio ir Petro Gaidamavičiaus teigimu, tai vienintelis Amsterdamo mokyklos architektūros stiliaus, pasiskolinusio art deco ir art nouveau elementų, pastatas Lietuvoje. Jo fasadui būdinga unikali plastika ir išlenkimo kampas, į segmentus susmulkinti langai bei skulptūros. Tekstilės fabriko „Liteksas“ savininkai Mozė Posvianskis ir Giršas Klisas užduotį patikėjo architektui Jokūbui Perui. Name yra gyvenę „Fluxus“ judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno tėvai Leokadija ir Aleksandras Mačiūnai, choro „Ąžuoliukas“ įkūrėjas Hermanas Perelšteinas.

2019 m. restauruotas pastato fasadas, iš nuotraukų atkurtos pagrindinės pastato durys, restauruoti laiptinės langai, o atlikus polichrominius tyrimus atkurta melsvų ir auksinių atspalvių laiptinė. O dabar bute nr. 6 atvertas muziejus. Tai 136 kv. metrų 5 kambarių apartamentai su 2 balkonais ir terasa į Žaliakalnio šlaitus. Į pagalbą aiškinant itin spalvingas ir ryškias kambarių sienų spalvas bei manieringas pastatą puošiančias skulptūras pasitelkiama queer teorija. Neatsiejama pasakojimo dalis – Holokausto nutraukta žydiškoji Kauno kultūra. Muziejaus svečiams patyriminių ekskursijų metu pristatomi tvarūs interjero atkūrimo sprendimai, kuriuos galima palyginti su vaizdais iš ankstesnių buto epochų ir net kadrais, užfiksuotais filmuojant HBO serialą „Černobylis“. Žinoma, bute eksponuojami ir art deco ir Amsterdamo mokyklos stilių baldai. Ar rasite čia naująjį „It’s Kaunastic“ žemėlapį? Be jokios abejonės.

„Art deco Kaunas“ istorinio stiliaus bruožus atrasti kviečia ne tik miesto centro pastatuose, bet ir Žaliakalnyje. Į dalį maršrute pažymėtų objektų drąsiai galite užeiti, apžiūrėti ir interjerus, baldus, įvairius kitus objektus, kitais pasigėrėsite stovėdami gatvėje. Būtinai pasivaikščiokite ir Žemuosiuose Šančiuose, kur stovi išskirtinė modernistinė sinagoga, bei buvusiame kurorte Panemunėje. Jei būsite akyli, šį maršrutą tikrai galėsite pildyti savarankiškai – juk išraiškingų art deco ženklų mieste, istorinių pastatų fasaduose ir interjeruose, slepiasi ir daugiau.

20230112 141632

Už pagalbą sudarant šį maršrutą ir atskleidžiant dar negirdėtas pastatų istorijas esame dėkingi architektei, tarpukario Kauno architektūros ekspertei Jolitai Kančienei. Taip pat rengdami maršrutą rėmėmės leidyklos „Lapas“ išleistu leidiniu „Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas“ ir kitais  šaltiniais bei buvusių ir esamų pastatų gyventojų liudijimais.

„Art deco Kaunas“ papildo keletą dešimčių iliustruotų maršrutų seriją lietuvių ir užsienio kalbomis. Tarp pastarųjų „It’s Kaunastic“ leidinių – industrijos istorijos, medinės architektūros, studentiškų vietų, Ukrainos pėdsakų Kaune atradimai. Visus nemokamus žemėlapius rasite „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre Laisvės al. 36, skaitmenines jų kopijas – visit.kaunas.lt ar kaunastika.lt.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis