lt
2022-05-24 į sąrašą

„Pagaminta Kaune“ – pramonės epochas pažinti kviečiantis maršrutas

Spalvingą „It’s Kaunastic“ maršrutų seriją, jau pristačiusią Kauno gatvės meną, litvakų palikimą, Žaliakalnį, Šilainius, tvirtovę ir daugelį kitų miesto sluoksnių, papildė naujas žemėlapis.

Spalvingą „It’s Kaunastic“ maršrutų seriją, jau pristačiusią Kauno gatvės meną, litvakų palikimą, Žaliakalnį, Šilainius, tvirtovę ir daugelį kitų miesto sluoksnių, papildė naujas žemėlapis.

Pagaliau džiaugiantis puikiais orais metas šokti ant dviračio ar paspirtuko, o gal išsirinkti patogiausius batus vaikščiojimui, ir pasinerti į Kauno pramonės istoriją. Nuo XIX a. iki šių dienų – beveik visose miesto dalyse galima aptikti įvairiausių industrijos šakų pėdsakų. Kai kurie jų liko tik fotografijose, kiti gi puikiai adaptuoti šiuolaikinio miesto ir miestiečių reikmėms.

20220524 135305

Paėmę į rankas maršrutą „Pagaminta Kaune“ atrasite miestą, pasigaminusį save – nuo kojinės iki plytos, nuo aliejaus iki autobuso. Nuo XIX a. vidurio, kai nutiestas geležinkelis, Kaunas, carinės gubernijos centras, ėmė smarkiai augti. Senamiestyje ir kituose senesniuose rajonuose, aišku, manufaktūrėlės bruzdėjo ir anksčiau, bet tai, ką galime vadinti pramone, prasidėjo tuomet. Etapų čia daug: gubernijos laikas, du karai, Laikinosios sostinės fenomenas, nacionalizacija ir atkūrus Nepriklausomybę ištikusi virtinė bankrotų.

Šiandien Kauno pramonė visai kitokia nei prieš šimtmetį, ir didžiausių apsukų reikėtų ieškoti Laisvojoje ekonominėje zonoje. Bet pasivaikščioti įdomu ir po okupacijos metais išaugusį Pramonės rajoną, ir po anksčiau taip vadintus Karmelitus, ir po tą patį Senamiestį, Aleksotą ar Vilijampolę. Juk net klaidžiojant po buvusių fabrikų teritorijas, kurių likimus pakeitė laikinė privatizacija, tvyro tas pats su niekuo nesupainiojamas kaunietiškas verslumo aromatas.

20220524 133932

Teklės Ūlos Pužauskaitės iliustruotas maršrutas „Pagaminta Kaune“ patogiai suskirstytas pagal Kauno miesto dalis, tad pasivaikščiojimų galite planuoti tiek, kiek leidžia laikas ar jėgos. Simboliškai pirmoji žemėlapio stotelė – Žaliakalnyje, Kauno Kristaus prisikėlimo bazilikoje. Stalino potvarkiu čia brutaliai pančiota religija, ir nors Kauno radijo gamykla turėjo kuo pasigirti, čia sukurta nuostabių toli už Lietuvos garsėjusių produktų, kaip „Šilelis“, visgi savastis pasirodė stipresnė už okupantų kumštį, ir bazilika iškilmingai konsekruota 2004-aisiais.

Avalynės, parfumerijos, maisto, metalo, popieriaus, chemijos, porceliano, tekstilės, aviacijos, automobilių – šiandien net sunku suvokti, kokia verslų įvairovė kadaise knibždėjo tose miesto vietose, kurios šiandien virtusios gyvenamaisiais kvartalais ar laisvalaikio leidimo zonomis. Dalis teritorijų dar tik laukia savo konversijos – netrukus galėsime pristatyti ir maršrutą „Pagaminta šiuolaikiniame Kaune“. Žinoma, į jį tilptų ir vis gausėjantis jaunų mados, baldų, aksesuarų, maisto kūrėjų ir gamintojų, savo namais pasirinkusių Kauną, būrys.

Itin daug medžiagos ruošdami šį maršrutą radome Kauno apskrities viešosios bibliotekos virtualiose parodose. Taip pat jau ne vienerius metus Kauno paveikslų galerijoje lankome parodas „Didžioji pramonė“ – tai bendruomenių platformos „Mažosios istorijos“ iniciatyva, kuruojama nuostabiosios Auksės Petrulienės, be kurios įsitraukimo ir susikalbėjimo talento tūkstančių Kauno fabrikuose dirbusių žmonių istorijos nugrimztų į nebūtį. Ir… nebūtų iš ko pasimokyti kalbant tiek apie darbuotojų gerovę, sveikatą, tiek apie verslo triukus. Be to, puikiai praleidome laiką aptardami galimus aplankyti objektus su gidu Linu Daubaru. Ir dar – rekomenduojame Kauno fotografijos galerijos išleisto žurnalo „Į“ numerį, skirtą būtent industriniam ir postindustriniam Kaunui. Taigi metas keliauti!

Nemokamą žemėlapį „Pagaminta Kaune“ bei kitus serijos „It’s Kaunastic“ maršrutus įvairiomis kalbomis rasite „Kaunas IN“ ir „Kaunas 2022“ informacijos centre Laisvės al. 36. PDF formatu leidinį parsisiųsite iš čia. Skaitmeninės maršrutų versijos prieinamos adresu www.kaunastika.lt.

 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis