lt
2021-02-22 į sąrašą

Pasitinkant pirmojo lietuviško ilgametražio filmo 90-metį: lokacijų detektyvas

Kartu su Kauno kino biuru kviečiame susipažinti su filmo „Onytė ir Jonelis“ užkulisiais ir… dalyvauti konkurse!

Pirmasis lietuviškas pilnametražis vaidybinis filmas buvo sukurtas prieš beveik 90 metų. Didelio rezonanso sulaukusio kino kūrinio „Onytė ir Jonelis“ scenos nufilmuotos būtent Kaune. Artėjant jubiliejinei sukakčiai spalio 8 d., kartu su Kauno kino biuru kviečiame susipažinti su šio filmo užkulisiais ir… dalyvauti konkurse!

Filmas „Onytė ir Jonelis“ – tai ryškiausias ir garsiausia anuometinių kino entuziastų meninis produktas, sukurtas be valstybinės pagalbos, sukėlęs platų rezonansą Lietuvoje ir rodytas net Amerikoje, lietuvių išeivijos atstovams. Neperdėsime teigdami, kad „Onytė ir Jonelis“ yra pirmas didelis ir ženklus pavyzdys, įkūnijęs tarpukario Lietuvos kino entuziastų ryžtą kloti pamatus profesionaliam lietuvių nacionaliniam kinui.

Kino juostos „Onytė ir Jonelis“ filmavimas užtruko beveik pusmetį. Dauguma filme vaidinusių aktorių – teatro studentai, kuriems buvo pažadėta po filmavimo atsiskaityti… geriausiais to meto šokoladiniais saldainiais. Filmuojant juostą komandai trūko ne tik pinigų technikos nuomai, patirties, bet ir nuovokos, kaip kurti filmą. Tie entuziastai, nors ir neturėdami ypatingų žinių, su užsidegimu ėmė ir sukūrė filmą, kuris tapo Lietuvos vaidybinio kino pradžia.

Po premjeros filmas susilaukė įvairių reakcijų – nuo stiprios kritikos, iki pagyrimų ir palaikymo. Kritikuojamas buvo aktorių neprofesionalumas, prastai įkūnijami personažai, filmo turinys. Tačiau galutinis žurnalo „Naujosios Romuvos“ verdiktas pirmajam pilnametražiam lietuvių darbui buvo gana palankus – filmą aprašiusiam korespondentui patiko ir „įdomios sukombinuotos scenos“, ir veikalo gyvumas, ir įdomus siužetas. Pagirta ir tai, kaip juostoje atvaizduotas Kaunas, kuris, pasak autoriaus, „daro tikrai gražaus ir turtingo miesto įspūdį.“ Galiausiai konstatuota, jog, turint omenyje patirties stoką ir lėšų trūkumą, filmas ne toks jau ir prastas. Pridurta, kad „tai reikšmingas faktas mūsų tautos kultūros gyvenime.“

Deja, šiandien pamatyti ir patiems įvertinti pirmojo filmo neturime galimybės – jis laikomas dingusiu. Todėl kiekviena šio filmo istorinė detalė šiandien yra labai svarbi. Ruošiantis garbingam 90-mečiui, Kauno kino biurui teko peržiūrėti šimtus ano meto spaudos bei archyvinių dokumentų. Taigi pristatome svarbią datą – 1931 m. kovo 8 d. – tai pirmojo lietuviško pilnametražio vaidybinio filmo „Onytė ir Jonelis“ pirmoji filmavimo diena.

1931 m. laikraščio „Dienos naujienos“ straipsnyje yra minimas konkretus mėnuo „nuotraukos pradėtos kovo pradžioj…“, tačiau laikraščio „Diena“ korespondentas pamini ir konkrečią datą: „Filmo nuotraukos jau pradėtos kovo 8 d.“

Kur pirmąją pirmojo lietuviško pilnametražio vaidybinio filmo „Onytė ir Jonelis“ filmavimo dieną buvo filmuojama? Suprantama, kad tą dieną buvo filmuojama ne vienoje lokacijoje. Tačiau Lietuvos literatūros ir meno archyve saugomoje vienoje iš filmo nuotraukų yra parašyta, kad 1931 m. kovo 8 d. buvo filmuojama ir… KUR?

onyte jonelis2

Šio straipsnio įraše profilio „Kaunastika“ feisbuke iki kovo 1 d. pakomentuokite, kokioje, jūsų nuomone, Kauno lokacijoje yra filmuojama ši scena ir kuo tai susieta su Kauno turizmu? Kartu su Kauno filmų biuru parengėme vieną pagrindinį ir net penkis papildomus prizus. 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis