lt
2025-06-18 į sąrašą

Vaizdinga, patogu, ekonomiška: kurti kiną Kaune renkasi geriausi

Nuo XVIII a. Austrijos iki šių laikų Švedijos – Kaunas, vis dažniau tampantis pasaulyje pripažintų kūrėjų filmavimo aikštele, stiprina savo kaip kino miesto įvaizdį.

Kodėl vis dažniau savo kūrybines idėjas ir ambicijas pildyti būtent Kaune renkasi Lietuvos ir užsienio režisieriai ir prodiuseriai? 

 

 

Nuo baroko iki postmodernizmo 

 

Nuo gotikos ir renesanso detalių kupino Senamiesčio ir baroko šedevrų iki UNESCO saugomų modernistinių Centro ir Žaliakalnio bei XXI a. architektūros – nedidelis plotu Kauno miestas savyje talpina itin daug architektūrinių sluoksnių. 

Pavyzdžiui, garsiojo HBO serialo „Černobylis“ autoriai kraustėsi į tarpukarinius ir caro laikotarpio pastatus bei atkūrė Pripetės peizažą. „Emmy“ nominuoto televizijos kūrinio „Tokijaus teismas“ kūrėjai tinkamą aplinką rado modernizmo perlu tituluojamame Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės miuziejuje. 

Cernobylio tiltas Autorius A.Silkinis„Černobylio" tiltas, Nuotr. A.Silkinio

Tokyo 43„Tokijaus teismas“ nuotr. A. Bulotos

 

Išskirtinis baroko perlas – Pažaislio vienuolyno ansamblis Kaune 2020 m. buvo pripažintas geriausia filmavimo vieta Europoje. Šis prestižinis įvertinimas lokacijai ir „Kaunas IN“ filmų biurui buvo suteiktas už išskirtinį indėlį į HBO ir „Sky“ mini serialo „Catherine the Great“ (2019) kūrimą, kurio dalis scenų buvo filmuojamos šiame XVII a. barokiniame vienuolyne. Visai neseniai jame filmavimo darbus baigė ir serialą apie Mocarto seserį kuriantys austrų kino profesionalai.

2 Filmavimo kadras filmas Jakaterina Didzioji aut. Hal Shinnie Sky HBOFilmavimo kadras, filmas Jekaterina Didžioji, aut. Hal Shinnie  Sky HBO

 

Tarp pastarųjų kino Kaune naujienų – postmodernistinėje M. Žilinsko dailės galerijoje įkurtas Švedijos vyriausybės krizių valdymo centras. 

Savo naujus filmus čia renkasi kurti ir Lietuvos autoriai – dalį scenų gimtajame mieste filmavo Lokarno kino festivalyje apdovanoto filmo „Akiplėša“ režisierė Saulė Bliuvaitė, taip pat šiuo metu kuriama juostą „Barakuda“ apie praėjusių dešimtmečių įvykius Kaune.

 

Kompaktiškas ir patogus miestas

 

Pasaulį apkeliavę kino kūrėjai vertina Kauną tiek dėl dar „neišfilmuotų“ perspektyvų ir galimybių čia sukurti įvairiausių miestų nuotaiką, tiek dėl jo kompaktiškumo. Nors architektūros stilių čia galybė, Kaune lengva judėti negaištant laiko transporto spustyse, o atstumas tarp filmavimo aikštelės ir kitų svarbių objektų paprastai itin nedidelis. Be to, „KaunasIN“ filmų biuras, įkurtas būtent tam, kad Lietuvos ir užsienio kino kūrėjams filmuoti šiame mieste būtų patogu, padeda kompanijoms paprastai ir greitai susitvarkyti biurokratinius klausimus, gauti reikalingus leidimus ir kt. 

 

Šypsokitės, filmuojame!

 

Skelbimai, informuojantys gyventojus ir verslus apie netoliese vykstančius filmavimo darbus, kauniečių nebestebina. Anaiptol – išvydę filmavimo komandų vagonėlius ar kitos epochos automobilius bei kostiumus, jie smalsauja ir džiaugiasi, kad Kaunas vėl sušmėžuos televizijos ar kino ekranuose. Naujų kino projektų paprastai laukia ir miesto viešbučiai bei restoranai. 

„Kauno verslai ir gyventojai iš esmės yra lankstūs – miestiečiai reaguoja pozityviai, neretai su smalsumu ar net pasididžiavimu, kad jų miestas tampa kino aikštele. Žinoma, vis dar pasitaiko atvejų, kai reikia daugiau paaiškinimo ar jautraus bendradarbiavimo – ypač kai filmavimai vyksta viešose erdvėse ar kelia laikinų nepatogumų. Vis dėlto tokios situacijos – reta išimtis. Didžioji dalis Kauno verslų supranta kino vertę miestui ir noriai dalyvauja kūrybiniame procese“, – teigia „Kaunas IN“ filmų biuro vadovas Edgaras Šilkauskas.

Kaunas IN E. Silkauskas2Kaunas IN Filmų biuras, E. Šilkauskas

 

Profesionalų bendruomenė ir valstybės parama 

 

Tiek Lietuvos, tiek užsienio kino kūrėjai neretai renkasi dirbti su vietos industrijos atstovais. Nuo maitinimo ir grimo iki dailės ir antrojo plano aktorių –  mūsų šalyje auginami puikūs profesionalai, savo talentu ir įdirbiu konkuruojantys su kolegomis iš svetur. 

Pasak ne vieną Kaune viešėjusio ir su tokiais projektais, kaip serialas „Moscow Noir“ dirbusio švedų prodiuserio Piodor Gustaffson, visa techninė produkcijos komanda neseniai čia kurtame seriale „We Come In Peace“ projekte iš esmės buvo lietuviška, nes kino darbuotojų lygis – itin aukštas, o darbo sąlygos čia palankios filmavimams. 

 We Come In Peace Photo by Aurelijus Silkinis 3

Autorius Aurelijus Silkinis, „We Come In Peace“

 

Išties, Lietuvos įstatymai siūlo lankstesnes nei, pavyzdžiui, Skandinavijoje, sąlygas, taip pat iki 2029 m. galioja pelno mokesčio lengvata kino gamybai, sudaranti palankias filmų gamybos sąlygas Lietuvoje šalies  ir užsienio gamintojams. Itin palankiai į kiną kaip svarbią kūrybinių industrijų šaką žiūri ir vietos valdžia. 

 

Neribotos perspektyvos

 

Kaunas – ne tik lokacija, bet ir patikimas partneris kino kūrėjams. „Aiškių geografinių dėsningumų, parodančių kurios šalys dažniau renkasi Kauną filmavimams, nėra – projektai įvairūs. Visgi žinoma, kad pavyzdžiui Skandinavijos kūrėjai jaučia simpatiją Lietuvai ir ypač pasitiki mūsų profesionaliomis filmavimo komandomis. Per pastaruosius metus Kaune viešėjo  tiek amerikiečių, tiek vokiečių ar švedų filmavimo grupės – tai rodo, kad Kaunas domina labai skirtingas šalis. Dirbti norime ir esame pasirengę su visais“, – pristatydamas ateities kino Kaune perspektyvas teigia E. Šilkauskas. 

Anot jo, „Kaunas IN“ filmų biuro durys visuomet atviros tiek reklamos ir dokumentikos, tiek serialų ir filmų autoriams iš viso pasaulio – Kaunas siūlo visus reikiamus elementus puikiam produktui sukurti, įskaitant architektūrą, miesto kompaktiškumą, valdžios, verslo bei vietos gyventojų požiūrį. 

CLARK photo 4„Clark", nuotr. aut. Eric Broms, Nikola Predovic

 Lukas Salna filmo Truth and Conviction filmavimo darbai

 Lukas Šalna, „Truth and Conviction" filmavimo darbai

Lukas Salna Truth and conviction2 Lukas Šalna, „Truth and Conviction"

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis