Teisėja, leidėja, šokėja, pilotė – šiandien moterų užimamos pareigos ir pasirinktos profesijos nebestebina. Vos prieš šimtą metų ne vienai kaunietei teko priimti tokį iššūkį – tapti pirmąja. Kaip moterims Kaune sekėsi ir sekasi, kokiais jų pasiekimais turėtumėme didžiuotis labiau, ir kiek nuostabių asmenybių turime, primena naujas „It’s Kaunastic“ serijos maršrutas „Cherchez la femme: Kauno moterų istorijos“. Jis simboliškai publikuojamas kovo 8-ąją, kai visame pasaulyje minima Tarptautinė moters diena.
„Už tas, kurioms likimas pametėja iššūkį būti pirmosioms. Už tas, kurių talentai šviečia ir vyrų šešėlyje. Už tas, kurioms sakė: „Mergaitei nedera.“ Už tas, kurių sunkus darbas įvertinamas tik po dešimtmečių ar šimtmečių. Už tas, kurios spėja daugiau darbų nei para turi valandų. Už tas, kurios stengiasi, kai visi kiti nuleidžia rankas“, – rašoma maršruto įžangoje.
Naujajame gausiai iliustruotame žemėlapyje – daugiau nei 60 stotelių. Visos jos pristato įvairių epochų dukteris, gimusias, dirbusias ar kūrusias Kaune ir Kaunui. Kas gi sąraše? Nuo daugiau nei prieš 400 metų savo istoriją pradėjusių rašyti Kauno seserų benediktinių ar M. Montessori žinias į Lietuvą atvežusios Honoratos Ivanauskienės iki ką tik pasaulio čempionės titulą apgynusios plaukikės Rūtos Meilutytės. Nuo krepšinio taisykles į lietuvių kalbą išvertusios Elenos Kubiliūnaitės-Garbačiauskienės ar žydų literatūros klasike tapusios Leah Goldberg iki Venecijos „Auksiniu liūtu“ ir Nacionalinėmis premijomis apdovanotų Linos Lapelytės, Rugilės Barzdžiukaitės ir Vaivos Grainytės – moteriškoji Kauno istorija vingiuoja per pačias įvairiausias sritis. „Sąrašą, žinoma, galėtume tęsti ir tęsti – riboja tik popieriaus formatas“, – pažymi maršruto sudarytojai.
Šio maršruto herojų aprašymai skaitytojui primena, kad daugelio talentingų Lietuvos moterų karjeras pristabdė, pakreipė ar nutraukė okupacija ir ją sekusi tremtis ar pasitraukimas į Vakarus. Tiesa, dalis lietuvių tėviškėn grįžo simboliškai – jų vardais pavadintos gatvės, o palaikai perlaidoti Kaune. Tokių detalių irgi rasite naujajame maršrute.
Dar viena ypatinga asmenybė, patekusi į maršrutą „Cherchez la femme: Kauno moterų istorijos“ – Irena Jankauskienė. Skamba pažįstamai? Jūs neklystate. Irena Jankauskienė – populiariausia vardo ir pavardės kombinacija Lietuvoje, tad šis įrašas visoms nuostabioms Lietuvos moterims, nesvarbu, kada jos gimė, kokiose šeimose augo, kur dirbo ir kiek vaikų užaugino.
„Cherchez la femme: Kauno moterų istorijos“ tęsia 2016 m. pradėtą iliustruotų žemėlapių „It’s Kaunastic“ seriją, kurioje – dėmesys Kauno istorijos sluoksniams, gastronominei kultūrai, gatvės menui, architektūrai, sportui, gamtai. Visai neseniai pasirodė vaikams dedikuotas leidinys „Kaukutis“, praėjusiais metais – vis augančiai architektūros gerbėjų bendruomenei skirtas „Art Deco Kaunas“.
Nemokamai platinamų „It’s Kaunastic“ žemėlapių rasite „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre (Laisvės al. 36 ir Vytauto pr. 24), turizmui draugiškose vietose ir internete.