Kaunas, tarpukariu dviem dešimtmečiams tapęs Lietuvos sostine, tuomet buvo visapusiškai spartus ir gyvybingas miestas. Čia kilo šimtai naujų pastatų, virė verslai, kūrėsi aukštasis mokslas, daugybė valstybinių įstaigų. Zujo įvairiausi žmonės: senieji kauniečiai, iš kitų miestų suvažiavę, iš užsienio kurti valstybę grįžę lietuviai, taip pat ir užsieniečiai. Kokia gi sostinė be diplomatinio korpuso?
Nors ir laikinai, daugybė pasaulio šalių Kaune įkūrė savo atstovybes, paskyrė pasiuntinius. Šie, žinoma, bendravo tarpusavyje, o ir su Lietuvos diplomatais. Galima tik įsivaizduoti, koks įdomus detektyvinis filmas išeitų nusprendus atgaivinti bent keletą diplomatinio Kauno siužetinių linijų… Gal keliaudami šiuo maršrutu ir pažindindamiesi su jame nurodytų pastatų bei juose dirbusių ir gyvenusių asmenybių biografijomis nuspręsite imtis scenarijaus?
Pradėti ar baigti pažintį su maršrutu „Diplomatinis Kaunas“ rekomenduojame ilgalaikėje parodoje „Kuriančiajai Lietuvos diplomatijai – 100“. Lietuvai ypatingoje vietoje , buvusiuose Lietuvos Respublikos Ministrų kabineto rūmuose (dabar VDU rektoratas) veikianti paroda – atidus žvilgsnis į neretam kasdienybėje nepastebimą, bet Lietuvos valstybingumui būtiną, pirmuose puslapiuose neaprašinėtą, bet iš archyvų neištrinamą diplomatijos Lietuvoje istoriją. Ekspozicijos vieta – simbolinė: šiose patalpose iki pat sovietų okupacijos veikė Lietuvos Ministrų kabinetas, buvo įrengtas užsienio reikalų ministro tarnybinis butas. Salė, kurioje šiandien posėdžiauja VDU rektoratas, buvo tapusi Kaune rezidavusio diplomatinio korpuso traukos centru.
Ekspozicijos lankytojams atveriamos keturios erdvės: pirmoji pasakoja apie Lietuvos diplomatinės tarnybos ištakas, susiformavimą ir veiklą tarpukariu; antrojoje salėje atkuriama užsienio reikalų ministro Stasio Lozoraičio (1934–1938) kabineto dvasia. Šioje patalpoje lankytojas gali išvysti autentiškus ministro kabinete stovėjusius baldus bei asmeninius daiktus. Trečiojoje salėje pristatoma diplomatinės tarnybos veikla egzilio laikotarpiu (1940–1990), lietuvių diplomatų darbas, siekiant užtikrinti Lietuvos okupacijos nepripažinimo politiką ir nepriklausomybės atkūrimą. Ketvirtoji ekspozicijos patalpa skirta diplomatinės tarnybos veiklai 1990–2018 metais. Joje kviečiama virtualioje realybėje patirti užsienio reikalų ministro darbo dieną, susipažinti su moderniosios diplomatinės tarnybos veikla.
Iš viso naujame „It’s Kaunastic“ serijos leidinyje, kurį išleidome ir popierine, ir skaitmenine versijomis – 34 diplomatinės stotelės Kaune. Sužinosite pikantišką Vokietijos pasiuntinio rezidencijos, šiandien atgimusios naujiems tikslams, istoriją, suprasite, kodėl taip vėlai Kaune radosi Lenkijos atstovybė, nustebsite, kokiuose kituose šiandien paskirtį pakeitusiuose pastatuose gyveno ar ryšius mezgė to meto diplomatai iš viso pasaulio. Objektų aprašus papildėme amžininkų mintimis, kad įsijausti į kostiumuoto džentelmeno su dokumentų pilnu diplomatu vaidmenį būtų lengviau.
„Diplomatinis Kaunas“ tęsia 2016 m. pradėtą iliustruotų maršrutų seriją, kurioje – dėmesys Kauno istorijos sluoksniams, gastronominei kultūrai, gatvės menui, architektūrai, sportui, gamtai. Visai neseniai pasirodė leidinys „Kauno tvirtovė“ ir dvasingumo kelionėse ieškantiems skirtas „Piligriminis Kaunas“.
Už pagalbą ir palaikymą ruošiant maršrutą „Diplomatinis Kaunas“ dėkojame Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijai.
Naujausias „It’s Kaunastic“ serijos žemėlapis išleistas lietuvių ir anglų kalbomis. Popierinę jo versiją pasiimsite „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre Kauno rotušėje (Rotušės a. 15), o PDF rasite leidinių lentynoje čia. Taip pat kviečiame naudotis suskaitmenintų maršrutų, kurių jau per 20, svetaine www.kaunastika.lt, pritaikyta ir planšetėms bei mobiliesiems telefonams.