lt
2022-08-03 į sąrašą

Pro medinio Kauno duris: naujas maršrutas pasivaikščiojimams

Žaliakalnis, Panemunė, Aleksotas, Centras, Vilijampolė – maršruto „Medinukų istorijos“ užteks net keliems savaitgaliams.

Iliustruotų žemėlapių serija „It’s Kaunastic“ prasidėjus rugpjūčiui pasipildė nauju maršrutu „Medinukų istorijos“. Jis kviečia įsiklausyti į medinės Kauno architektūros paveldą, kurio pavyzdžių rasite ne vienoje miesto dalyje. Žaliakalnis, Panemunė, Aleksotas, Centras, Vilijampolė – maršruto užteks net keliems savaitgaliams.

Sutikite – kaip sparčiai besivystytų statybos pramonė, kokiomis moderniomis technologijomis beoperuotume, medinė architektūra ir interjerai niekuomet nepraras savo žavesio. Tai šilta, jauku, tikra. Medinukuose slepiasi galybė jų statytojų ir gyventojų, čia ūžusio ar tebeūžiančio veiksmo istorijų. Tai senasis miestas. Tai savitas kvapas, spalvos, tekstūros, garsai. Dažnai tai ir labai tautiška – juk net mūrinės modernistinės architektūros klestėjimo Kaune periodu ne vienas projektuotojas nors rečiau, bet vis dar tebestatytų medinių pastatų vizijose įpynė liaudiškų detalių. Žinoma, Kauno medinukai – tai ir XIX amžius, taigi caro laikai ir Kauno tvirtovės istorijos dalis, ir paprastų žmonių taupi buitis, kurioje ne architektūriniai sprendimai svarbiausi.

Deja, vienas po kito mažiau įdomūs ar ypač patraukliose miesto vietose stovintys namai nyksta. Būtent tai ir paskatino išleisti šį žemėlapį. Pavyzdžiui, taip nutiko ir su gatvės menininko Morfai nuspalvintu nameliu V. Putvinskio gatvėje – 2022 m. viduryje čia ėmė kilti daugiabutis.

Visgi, nors derėtų suskubti, šį jaukumo kupiną maršrutą „Kauno medinukai“ rekomenduojama įveikti lėtai. Juk į daugelį žemėlapyje pažymėtų namų kviečiama užeiti, juose leisti laiką, čia veikia muziejai ar kavinės, kai kuriuose net galima apsistoti.

Aplink visus maršruto objektus pastebėsite ir daugiau medinukų – „Kaunas IN“ kviečia atrasti jų istorijas patiems. Čia pagelbės www.archimede.lt – tai Kauno ir kitų Lietuvos miestų medinės architektūros duomenų bazė, skirta nykstančio medinio paveldo dokumentavimui. Tinklalapyje rasite ir ne vieną maršrutą po Kauno medinukų kvartalus.

Dar daugiau XX a. pirmoje pusėje statytų medinių vilų istorijų rasite „Kaunas 2022“ programos „Modernizmas ateičiai“ svetainėje www.modernizmasateiciai.lt. Čia gausų fotografijų, brėžinių, taip pat – namų gyventojų liudijimų.

Nemokamą spausdintą žemėlapį „Kauno medinukai“ lietuvių ir anglų kalbomis rasite „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre Laisvės al. 36.

Šis leidinys pratęsia „It’s Kaunastic“ seriją, kurioje – Žaliakalnio, Aleksoto, Šilainių, Vilijampolės, teminiai Kauno gamtos, sporto ar gastronomijos žemėlapiai, taip pat – litvakų, skandinavų, italų, lenkų, japonų, prancūzų pėdsakais sekantys keliai. Skaitmeninę versiją rasite kaunastika.lt. Žemėlapiai publikuojami ir PDF formatu čia.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis